kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
Yurt Geneli, İlçe ve beldelerde resmi olmayan sonuçlar…
Yurt Geneli, İlçe ve beldelerde resmi olmayan sonuçlar…

Yurt Geneli, İlçe ve beldelerde resmi olmayan sonuçlar…

 01 Nisan 2019 14 : 21 

31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonuçlandı. Türkiye genelinde en fazla oyu iktidardaki AK Parti almasına rağmen, kamuoyunun dikkatini odakladığı Ankara, İstanbul ve İzmir’de CHP’li Millet İttifakı adayları seçimleri kazandı. Zonguldak merkezde AK Parti Adayı Ömer Selim Alan kazanan isim olurken, Ereğli, Alaplı, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde CHP’li adaylar oldu. AK Parti ayrıca Kozlu ve Kilimli’de de kazanan parti oldu. Zonguldak’ta İyi Parti de Gökcebey’de başkanlık yarışını önde tamamladı.

Değişim Haber Merkezi, Türkiye ve Zonguldak’ta seçim yarışını değerlendirdi. Kesinleşmemiş sonuçlara göre, Türkiye genelinde AK Parti geçerli oyların yüzde 44,42’sini, CHP ise yüzde 30, 07’sini aldı. İyi Parti yüzde 7,26, MHP yüzde 7,25, HDP yüzde 4,22, Saadet Partisi ise yüzde 2,68 oy aldı.

Bu oy oranlarına göre, AK Parti 15 Büyükşehir Belediyesi, 24 il, 536 ilçede belediye başkanlığı seçimlerini kazandı.

Anamuhalefet CHP yerel seçimlerde 11 Büyükşehir Belediyesi, 10 il belediyesi, 192 de ilçe belediyesinde başarılı oldu.

Seçimlerden üçüncü parti olarak çıkan İyi Parti büyükşehirler ve il merkezlerinde başarılı olamadı. İyi Parti 18 ilçede seçimleri kazandı.Cumhur İttifakı partilerinden MHP 1 Büyükşehir, 10 il, 146 da ilçe belediyesinde seçimleri kazanmayı başardı. HDP ise 3 büyükşehir, 5 il, 50 ilçe belediyesinde belediye başkanlığı kazandı. Saadet Partisi 9 ilçe belediyesinde başarılı oldu. Bu seçimde Türkiye Komunist Partisi Tunceli’de seçimi alan parti oldu.

Türkiye geneli sonuçlarında dikkat çekici olan bir diğer nokta da İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediyelerinde Ana Muhalefet Partisi CHP’nin adaylarının kazanması. İstanbul’da önce AK Partililer tarafından seçimin kazanıldığı açıklaması yapıldı ama tasnifin sona yaklaştığı esnalarda CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandığı açıklaması YSK’dan geldi. CHP Ankara’da Mansur Yavaş, İzmir’de ise Tunç Soyer ile başarılı oldu.

Zonguldak’ta ise AK Parti 3 ilçe (Merkez, Kozlu, Kilimli) ile 10 beldede belediye başkanlığını kazandı. CHP, 4 ilçe (Çaycuma, Devrek, Alaplı, Ereğli) ile 7 beldeyi kazanırken, İYİ Parti ise, sadece Gökçebey ilçesinde belediye başkanlığını kazanmayı başardı.

ZONGULDAK MERKEZDE DURUM

Bilindiği üzere Zonguldak merkezde Adalet ve Kalkınma Partisi Ömer Selim Alan, CHP, Şenol Şanal, MHP Hamdi Ayan, Saadet Partisi Mehmet Yaman, Demokrat Parti Hamza Kara, Bağımsız Türkiye Partisi Serkan Yurttaş, Türkiye Komünist Partisi Ahmet Günaydın, Demokratik Sol Parti Nurhan Başoğlu olmak üzere sekiz aday yarışmıştı. Millet İttifakı partilerinden İYİ Parti ittifak çerçevesinde Zonguldak’ta aday göstermemiş, merkez ilçede Beycuma, Elvanpazarcık ve Karaman beldelerinde de adaylar belediye seçimlerini almak için yarışmıştı.

Oyların yüzde 99,52’sinin tasnifinin ardından, AK Parti adayı Ömer Selim Alan, 25 bin 047 oy ve geçerli oyların yüzde 42,40’ını alarak, Zonguldak Belediye Başkanı oldu. CHP adayı Şenol Şanal, 23 bin 017 oy ve yüzde 38,97 oy alarak ikinci parti oldu. Zonguldak’ta üçüncü parti olan MHP ise yüzde 15 oranına karşılık gelen 8 bin 862 oy almayı başardı.

İl Genel Meclisi seçimlerinde ise oranlar değişse de sıralama değişmedi. AK Parti Zonguldak’ta il genel meclisi için 23 bin 915 oy alarak, geçerli oyların yüzde 41,39’u ile birinci parti oldu. CHP 22 bin 609 oy ve yüzde 39,43 oranı ile seçimi tamamladı. MHP ise yüzde 15,02 oy oranı ve 8 bin 678 oy ile üçüncü parti oldu.

Karaman Beldesi'nde seçimi Ak Parti Adayı Servet Üstün kazandı. Beycuma Belediye Başkanı Vurak Kundakçıoğlu ile Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun yeniden seçildi.

KARADENİZ EREĞLİ’DE POSBIYIK FARKI

Zonguldak’ın en fazla seçmenin kayıtlı olduğu Karadeniz Ereğli’de de sekiz aday yarışa girdi, ipi göğüsleyen isim CHP’nin bölgedeki en tecrübeli siyasetçisi Halil Posbıyık oldu.

Bilindiği AK Parti Erol Şahin, CHP, Halil Posbıyık, MHP Talat Şeker, İYİ Parti Ali Kaya, Saadet Partisi Gökhan Göktaş, Büyük Birlik Partisi Hüseyin Uysal, Bağımsız Türkiye Partisi Recep Özcan, Demokratik Sol Parti ise Burak Bülent Müftüoğlu ile yarışa katılmıştı. Karadeniz Ereğli’de ayrıca Gülüç, Kandilli ve Ormanlı beldeleri için de oy kullanıldı.

Oyların yüzde 99,63’ünün tasnifinin tamamlandığı dakikalarda, CHP adayı Halil Posbıyık’ın seçim zaferinin büyüklüğü netleşti. Posbıyık, kesin olmayan sonuçlara göre, 37 bin 126 oy almayı başardı. Halil Posbıyık yüz seçmenden 52,52’sinin oyu ile belediye başkanı seçildi. İkinci olan AK Parti’nin adayı Erol Şahin, 26 bin 446 oy ile yüzde 37,41 oranına ulaşabildi. Üçüncü parti olan BBP’nin adayı, önceki dönem belediye başkanı Hüseyin Uysal ise 3 bin 211 oy ve yüzde 4,54 oranında kaldı. MHP’li Talat Şeker, 2 bin 200 oy ve geçerli oyların yüzde 3,11’ini almayı başardı.

İl Genel Meclisi oylarında ilk iki sıra değişmedi. CHP 34 bin 246 ve yüzde 48,72 oranıyla birinci parti olurken, AK Parti 25 bin 659 oy ile yüzde 36,5 oy oranını yakalayan parti oldu. İl genel meclisi seçimlerinde üçüncülük MHP’nin oldu. MHP yüzde 5,15 oranıyla 3 bin 618 oy almayı başardı.

Karadeniz Ereğli’nin beldelerinde, Kandilli’de CHP’li Mustafa Aydın, Gülüç’te AK Partili Gökhan Demirtaş, Ormanlı’da AK Partili Bayram Başol yeniden belediye başkanlığına seçilmeyi başardı.

ALAPLI SEÇMENİ TEKİN’DEN VAZGEÇMEDİ…

Alaplı’da altı parti belediye başkanlığını kazanmak için yarışa girdi, sonuçlar açıklandığında gülen taraf CHP’li Belediye Başkanı Nuri Tekin Oldu.

Alaplı’da AK Parti Mehmet Celil Uzun, Cumhuriyet Halk Partisi Nuri Tekin, MHP Ali Demir, SP, Erhan Uslu, BTP Arif Demirci, DSP ise İrfan Türkyılmaz ile seçime girdi. Alaplı’da ayrıca Gümeli belde belediyesi seçimleri için de sandığa gidildi.

Alaplı’da seçim sandıklarının tamamı açıldı. Buna göre 6 bin 965 oy ve geçerli oyların yüzde 61,16’sını alan mevcut Başkan Nuri Tekin açık ara farkla güven tazeledi. AK Partili Mehmet Celil Uzun ise geçerli oyların yüzde 35,32’sine tekabül eden 4 bin 22 oyla en fazla oy alan ikinci isim oldu. Alaplı’da üçüncü sırayı ise yüzde 2,53 ve 288 oy ile MHP’li Ali Demir oldu.

Alaplı ilçesinde İl Genel Meclisi seçimlerinde birinci CHP, 5 bin 792 oy aldı. CHP’nin oy oranı ise yüzde 51,17. İkinci sırada ise AK Parti yüzde 37,22 oy oranı ve 4 bin 213 oy alabildi. Alaplı’da MHP 1056 oyla geçerli oyların yüzde 9,33’ünü aldı.

Alaplı’ya bağlı Gümeli beldesinde mevcut Başkan, CHP’li Ahmet Saydam güven tazeledi.

ÇAYCUMA KANTARCI İLE DEVAM…

Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaycuma ilçesi en fazla adayın yarıştığı ilçe oldu. AK Parti Ahmet Güral Karayılmaz, CHP Bülent Kantarcı, MHP Haydar Oruç, İyi Parti Nusret Yakıcı, SP Sedat Başoğlu, BBP Zülfikar Uçar, DP İsmail ORtabel, BTP Mesut Eren, DSP ise Soner çınar ile yarışa katıldı. Çaycuma ayrıca en fazla beldenin bulunduğu ilçe olarak da dikkat çekti. Filyos, Karapınar, Nebioğlu, Perşembe, Saltukova belde belediyelerini belirlemek için de oy kullanıldı.

Çaycuma’da sandıkların tamamı açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre CHP’li Mevcut Başkan Bülent Kantarcı, 9 bin 652 oy aldı. Bu rakam yüzde 57,36 oranına tekabül ediyor. AK Parti’nin adayı Ahmet Güral Karayılmaz ise 6 bin 414 oy ile geçerli oyların yüzde 38,12’sinin sahibi oldu.

İl Genel Meclisi oylarında da sıralama değişmedi. 8 bin 754 oy alan CHP, seçmenin yüzde 53,69’unun oylarıyla birinci parti, AK Parti yüzde 37,49 oy oranı ve 6 bin 228 oyla ikinci parti oldu.

Saltukova’da mevcut Başkan Zerrin Güneş seçimi kaybetti. CHP Adayı Alim Genç seçimi kazandı. Zerrin Güneş CHP'den seçilmiş, daha sonra AK Parti'ye geçmişti Perşembe beldesinde CHP’den İsmail İnam yeniden seçildi. Nebioğlu’nda Ak Parti'den Ertan Aydoğan yeniden seçildi. Karapınar'da Ak Parti Adayı Necdet Dernek seçimi kazandı.

DEVREK BU KEZ CHP DEDİ…

Devrek’te AK Parti Sezai Bükrü, CHP Çetin Bozkurt, MHP Ahmet Akdemir, İYİ Parti Yaşar Ocakcı, SP Mehmet ÖZmekik, BBP Kemal Eliçora, DSP Çiler Girgin Başoğlu ile yarıştı. Devrek’te ayrıca Çaydeğirmeni belde belediyesine başkan seçmek için de sandığa gidildi.

Devrek’te de tüm sandıklar açıldı. Buna göre, CHP’li Çetin Bozkurt 6 bin 949 oy alarak belediye başkanı oldu. Bozkurt, her yüz oydan 44,96’sını almayı başardı. AK Partili Sezai Bükrü ise 6 bin 697 oy ve geçerli oyların yüzde 43,33’ün oyunu alabildi. MHP’li Ahmet Akdemir ise geçerli oyların yüzde 8,28’ine karşılık gelen 1280 oyda kaldı.

İl genel meclisi oylarında sıralama değişti. Devrek’te 6bin 331 oy alan AK Parti bu kategorinin birincisi oldu. İkinci CHP 6240 oyla geçerli oyların yüzde 40.90’ını elde etti.

Devrek’te Çaydeğirmeni belde belediye başkanlığını ise AK Partili Satılmış Gebeş kazandı.

GÖKÇEBEY’DE İYİ PARTİ RÜZGARI…

Gökçebey’de, AK Parti Mustafa Çetinoğlu, CHP Cem Oktay, İYİ Parti Vedat Öztürk, SP Erol Bayrak, BTP Ümit Sezgin, DSP Didem Günaydın ile sandığa gitti. Gökçebey ilçesine bağlı Bakacakkadı beldesi için de seçmen sandığa giderek oy kullandı.

Tüm sandıkların açılmasının ardından gelen sonuçlara göre, İYİ Parti’den seçime giren Vedat Öztürk, yüzde 35,49 oyla yeni dönemin belediye başkanı oldu. Öztürk, 1792 oy aldı. AK partili Mustafa Çetinoğlu 1587 oy ile yüzde 31,43’te kaldı. Kıran kırana bir seçim yaşanan ilçede, CHP’li Cem Oktay ise 1517 oy ile yüzde 30,04 oranına ulaştı.

Gökçebey’de il genel meclisi sıralaması çok fazla değişti. CHP yüzde 34,58 oy oranı ve 1722 oy ile birinci, AK Parti yüzde 32,65 oy oranı ve 1626 oy ile ikinci, İyi Parti ise 1374 oy oranı ile üçüncü parti oldu.

İlçeye bağlı Bakacakkadı beldesinde ise CHP’li aday Oktay Albuz kazanan isim oldu.

KİLİMLİ’DE AK PARTİ SEVİNDİ…

Kilimli’de seçimi AK Parti kazandı.

AK Parti Kamil Altın, CHP Ali Aslankılıç, MHP Fatih Kaldırım, İYİ Parti Erdinç Kargidan, SP Hüseyin Topalahmetoğlu, BBP Hasan İslam, BTP Songül Kaplan, DSP Yiğit İshak Albayrak yarışa girdi. Siyasi parti adaylarının yanı sıra Velime Erdoğan da bağımsız aday olarak yarışa girdi. Çatalağzı, Gelik ve Muslu beldelerinde de vatandaşlar belediye başkanını belirlemek için sandığa gitti.

Tüm sandıklar açıldığında, gülen taraf yüzde 40,97 oy oranı ve 5 bin 137 oy alan AK Partili Kamil Altun kazanan taraf oldu. Altun’u 2 bin 657 oy ve yüzde 29,17 oy oranıyla CHP izledi. İlçede, kayda değer oy alan diğer bir aday ise İyi Partili Erdinç Kargidan oldu. Kargidan, 3 bin 95 oy ve yüzde 24,68 oy oranına ulaştı.

İl Genel Meclisi oyları ise belediye başkanlığı seçimleri ile aynı sıralama ve yakın oy oranlarıyla gerçekleşti.

Kilimli’de Gelik Beldesinde AK Partili Burhan Sezgin, Çatalağzı Beldesinde CHP’li Adnan Akgün, Muslu’da ise CHP’li Sabahattin Adıyaman seçimleri kazanan isimler oldu.

KOZLU’DA BEKTAŞ GERİ DÖND܅

Kozlu İlçesinde ise AK Parti Ali Bektaş, CHP Cengiz Bank, MHP Emine Ulupınar, İyi Parti Hüdai Dökmeci, SP Samet Güngör, BBP Adem Çetin, BTP Hakan Yurttaş, DSP Birgül Ertek ile yarışta yerini aldı.

Sandıkların tümünün açıldığı ilçede AK Parti, İyi Parti ve CHP arasında kıyasıya bir yarış yaşandı. Önceki dönem belediye başkanlarından AK Partili Ali Bektaş, yüzde 40,96 oy oranı ve 9 bin 117 oy ile yeni dönemde belediye başkanlığına seçildi. İYİ Partili Hüdai Dökmeci oyların yüzde 31,32’sine tekabül eden 6 bin 972 oya ulaştı. CHP’li Cengiz Bank ise 4 bin 237 oy ve yüzde 19,04 oy oranında kaldı.

Kozlu’da il genel meclisinde AK Parti yüzde 39.55, İyi Parti yüzde 26,58, CHP İse yüzde 22,50 oy aldı.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2290 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Yerel Seçimler, Toplu Sonuçlar, Zonguldak, Ereğli,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
CHP’li Demirtaş, İŞKUR’u hedefine aldı…
“ZONGULDAK HAK ETTİĞİNİ ALAMIYOR!”
İSTİFA ETTİLER!
Şaibe Algısı
“KAVGA YERİNE HUZUR!”
Eh, ya şimdi?
Seçim Yazıları 5 - MECLİS
Nuri Tekin kazandı, etli pilav dağıttı
GÜNÜN SÖZÜ
Birine bir yüzüyle, diğerine başka bir başka yüzüyle gelen iki yüzlü kimseyi, insanların en şerlilernden bulursunuz.

( Hadis-i Şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 05-2019
AYDOĞAN ECZANESİ
TEL : 316 34 86
Meydanbaşı Cad. No: 31 İş Bankası arkası
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39989
  Bugün : 25609
  Toplam: 96769184
   Şuan Çevirimiçi:

 961 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com