kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
Yaz Gazeteci Yaz!
Yaz Gazeteci Yaz!

Yaz Gazeteci Yaz!

 10 Ocak 2019 08 : 53 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlanıyor.  Türkiye’ye özgü bu gün, 1961 yılında basın çalışanlarının özlük haklarını iyileştiren 212 sayılı yasa ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın çıkmasından bu yana  basın çalışanlarının sorunlarının gündeme getirilmesi için bir fırsat kabul ediliyor. Zonguldak’ta Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayınlandı.

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü oldu.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdular.

 “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. Ancak gazetecilerin özlük sorunları aradan geçen elli yılı aşkın süre boyunca bir türlü istenilen seviyeye getirilemedi.

Zonguldak’ta Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayınlandı.

VALİ BEKTAŞ: “YAŞAMSAL BİR ÖNEME SAHİP”

 Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı yazılı açıklamada, gazetecilerin demokratik hayatın gelişmesi ve güçlenmesine katkı sağlayan, sorunları gündeme taşıyarak kamu görevlilerine faaliyetlerinde yardımcı olmaya çalışan,  doğru bilgi ve haber akışını sağlayarak toplumun bilgilenmesi, bilinçlenmesi ve  kamuoyu oluşturulmasında, önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Vali Bektaş, “Bunun yanısıra yaşadıkları kentin ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri alanlarda gelişimine de  katkıda bulunmak suretiyle  yararlı olmaktadırlar.   Doğru, tarafsız, objektif habercilik anlayışı başta olmak üzere insan haklarına saygı ve özel hayata gereken özeni göstermek gibi evrensel meslek  ilkeleri ışığında görevlerini büyük bir özveri ve sorumluluk bilinciyle yerine getiren güçlü bir basın toplumsal hayatımızda da  yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu duygu ve düşüncelerle önemli bir kamu görevinin yerine getirilmesi olduğunu düşündüğümüz gazetecilik mesleğini büyük bir emek sarf ederek, mesleğin getirdiği tarafsız, güvenilir, doğru habercilik anlayışıyla sürdüren Değerli Basın Mensuplarımızın  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü en içten duygularımla kutluyor, kendileri ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

AKDEMİR: “YÜKLERİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, zor şartlar altında mesai kavramı gözetmeksizin yoğun bir emek sarfeden basın mensuplarının 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutladığını belirterek şunları kaydetti:

 “Gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için, her türlü mücadelede görevlerini yerine getirmeye çalışan basın mensuplarımızın vermiş oldukları bu emek takdire şayandır. Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla, her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın, toplumsal kalkınmanın gelişmesinde önemli bir yeri vardır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde, basın çalışanlarımızın içinde bulunduğu koşullarda, zor şartlar altında çalıştıklarına şahit oluyoruz. Bu nedenle, görüyoruz ki, basın mensuplarımızın omuzlarındaki yük her geçen gün daha da artmaktadır.

Basın mensuplarımızın haklarını korumak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için düzenlenen 212 sayılı yasa, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe girdi. 10 Ocak, özgür basın ve insanca çalışma koşulları için mücadelenin yükseleceği bir gün olmalıdır. Çalışan gazetecilerin, vermiş olduğu emekler görmezden gelinmemeli, basın ve düşünce ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

ÇATUROĞLU: “SORUMLULUKLARI ARTIYOR”

AK Parti Önceki Dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan birinin, meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine riayet eden bir basının varlığı olduğunu vurgulayarak, “ Geçmişten günümüze önemli bir gelişme gösteren, yazılı, görsel ve sanal basınımız, demokrasinin güçlenmesine ve açık toplum hedefine ulaşılmasına değerli katkılar sağlamaktadır. İletişim teknolojilerindeki yeniliklerle birlikte, insanlar tüm dünyadaki gelişmelere daha duyarlı ve haberlere daha hızlı ulaşabilir duruma gelmiş, basın her zamankinden daha etkin bir konuma ulaşmıştır. Basın mensuplarımızın sorumluluğunun her geçen gün artmaktadır. Basın mensuplarımız, sahip oldukları bu sorumluluk ile insan hakları, özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir” ifadelerini kullandı.

GMİS YÖNETİM KURULU:  “SİMGE BİR TARİH”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 10 Ocak tarihinin gazetecilerin sadece kendi özlük haklarının ve basın özgürlüğünün değil aynı zamanda demokrasimiz için de verdikleri mücadeleyi simgeleyen bir tarih olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde görev yapan yerel ve ulusal basın çalışanlarının Zonguldak’ın ve bölgemiz halkının yararını koruma ve geliştirme mücadelesine katkı vermeye devam edeceklerinden şüphemiz yoktur.Basınımızın; her şart altında evrensel çalışma ilkelerinden vazgeçmeyeceğine yürekten inanıyoruz.Zor şartlar altında, özveriyle çalışan basın mensuplarına en iyi çalışma şartlarının sağlanmasını temenni ediyor, gazetecilik mesleğini özveriyle yürüten basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz”

TOSUN: “SORUMLULUK BİLİNCİYLE…” 

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, mesajında, demokratik ve şeffaf bir toplumu mümkün kılan en önemli unsurlardan birinin özgür ve tarafsız basın varlığı olduğunu belirterek, Türkiye'de basının önemli ilerlemeler gösterdiğini ve ülkenin bugün geldiği seviyeye ulaşmasına da büyük katkıda bulunduğunu belirtti.  Basın mensuplarının çalışmalarının Türkiye'nin şeffaf, demokratik ve hür bir ülke olarak varlığını sürdürmesine hizmet ettiğini belirten Zeki Tosun, şunları kaydetti:  "Basın çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, haklarının iyileştirilmesi, hak ettikleri hayat şartlarına ve çalışma ortamlarına kavuşturulması şüphesiz basınımızı ve dolayısıyla demokrasimizi daha da güçlü kılacaktır. Basınımız görevini yaparken, hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişi hak ve hürriyetlerine saygıyı asla ihmal etmemelidir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın için yol gösterici değerler olmalıdır.  Milletçe birlik, beraberlik, güven ve istikrarı korumak ve devam ettirmek, basın camiamızın önderliğinde hepimizin en önemli görevidir. Basın mensuplarımızın, her konuda yapıcı, toplumu doğru bilgilendirme amaçlı olarak, sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerine ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Onların başarısına zemin hazırlamak, şimdiye kadar olduğu gibi daima bizim önceliklerimizden olacaktır." 

GÜNEY: “HER AN HABER BEŞİNDE KOŞANLAR…”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Güney açıklamasında; “Basın bilgi paylaşımının halkı bilgilendirmenin ve demokrasinin en önemli vasıtalarından biridir. Halkın gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde de etkili bir araçtır. Gazetecilik halkın haber alma özgürlüğüne aracı olan bir meslektir. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla doğru ve tarafsız bir şekilde hareket ederek fikirlerini özgürce paylaşmak için mücadele veren tüm emekçi gazeteciler zor şartlar altında çalışıyor. Kalemini her daim doğrudan yana ve doğru şekilde kullanarak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın emekçilerimiz, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmekte ve toplumun sesi olmaktadır” görüşlerine yer verdi:

KUTLAMIYORUZ SORGULUYORUZ

Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Ayaroğlu da özlük haklarındaki sıkıntılara dikkat çektiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 "10 Ocak 1961de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür. Bu gün, "çalışan gazeteciler günü ya da "bayramı" olarak anılıyor. 58 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz haldedir. Özellikle Anadolu Basınının hali İçler acısı durumdadır."12 Eylül" düzeni ile birlikte başlayan sansür,baskı ve gazeteciyi sindirmeye yönelik  uygulamalar ilgili yasayı kullanılamaz hale getirilmiş, sendikal haklar işlevsiz duruma sokulmuştur. İş güvencesi medya tekelinin insafına terk edilmiştir. Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeydedir.  Yerel basında çalışan arkadaşlarımızın hiç bir sosyal güvencesi yoktur... Anadolu Basını ekonomik koşullar altında can çekişmektedir.

Zonguldak özeline baktığımızda yerel basının geleceğinde büyük umutsuzluk vardır. Ekonomik sorunlar etik  değerleri de yok etmektedir.Demokrasiyi, özgürlükleri, AB standartlarını getireceğini vaat ederek iktidar olanların hedef aldığı kurumların başında medya ve çalışanları olmuştur. İdari erk'in kendisini eleştiren, farklı görüşü savunan gazeteciler, yayıncılar için açtığı davalarda rekorlar kırmaktadır. Gazetecilere yönelik ölüm tehditleri asla kabul edilemez. Devlet bu ölüm tehditlerine karşı sessiz kalmamalı hesap sormalıdır.”

CHP KDZ.EREĞLİ İLÇE BŞK.ARAS:  MESLEĞİN YIPRATICI VE ZOR ŞARTLARINA RAĞMEN…”

CHP  Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Sevdekar Aras, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Aras mesajında;

“ Mesleğin yıpratıcı ve zor şartlarına rağmen üstün çabayla topluma hizmet eden, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesini sağlamak, biz yöneticilerin de sesini, çalışmalarını, yeni projelerini toplumumuza ileten, öncelikle ilçemizdeki değerli basın mensupları olmak üzere, tüm basın mensuplarının,  gazete çalışanlarının bu güzel gününü kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”

 MÜSİAD KDZ.EREĞLİ ŞB.BŞK. ÇINAR:  "58. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ..."

 MÜSİAD Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Abdülkadir Çınar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Çınar mesajında şu görüşlere yer verdi;

“10 Ocak 1961 tarihinde Gazetecilerin çalışma koşullarında iyileştirmeler öngören 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden dolayı her sene 10 Ocak’ta kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü” nün 58. yıldönümüne gelmiş bulunmaktayız. “

Bölgemizde meydana gelen olayların vatandaşlarımıza yansıtılması noktasında üstlenmiş olduğunuz zor ve bir o kadar da ehemmiyetli görevinizde, birçok zorlukla karşı karşıya kalsanız da başarılı çalışmalara imza atacağınıza olan inancımız tamdır.

 Bu vesileyle hali hazırda tüm  basın ve yayın kuruluşlarında görev yapan gazetecilerimizin “10  Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” ’nü, şahsım ve dernek üyelerimiz adına kutlarken, meslektaşlarınızdan ebediyete intikal edenleri de rahmetle anar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

 

                                               

Haber : H Aksakal-Ç Koç-Ö Cerrah
Bu Haber 547 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Yaz Gazeteci Yaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Hasan Akbaş sonsuzluğa uğurlandı...
 
‘Cinderella’ sahnelenecek
Batı Karadeniz'i tehdit ediyor...
Alan Yeterlilik Testi başladı...
Tekin’den İmamoğlu’na destek…
Minik öğrencilerin mezuniyet sevinci…
Çocuklarınız bizim çocuklarımızdır…
“…İLK KAHRAMANIMIZ olan babaların…”
GÜNÜN SÖZÜ
Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır

( Tagore )
NÖBETÇİ ECZANE
16 - 06-2019
SONNUR ECZANESİ
TEL : 316 67 14
İş Bankası yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49976
  Bugün : 47008
  Toplam: 97701974
   Şuan Çevirimiçi:

 973 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Hasan Akbaş sonsuzluğa uğurlandı... Video lu Haber
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
» 12 bin kişi…Sevgi,barış, dostluk sofrasında buluştu... Video lu Haber
» Dinazorlar çağından kalma fosiller…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com