kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
13 Aralık 2018 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
YALÇIN, ÖZKAN, HİSARCIKLIOĞLU
YALÇIN, ÖZKAN, HİSARCIKLIOĞLU
02 Mart 2018 11:17:42

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TSO seçimleri öncesinde, Ereğli’de düzenlenen Ekonominin Yıldızları törenine katıldı. TSO adaylarından Mustafa Özkan, Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında TSO’nun mevcut yönetimi lehine algı yarattığını öne sürerek TOBB başkanına tepki gösterdi. Bugünlerde bu konunun enine boyuna tartışıldığına şahit olacaksınız.

Hisarcıklıoğlu, toplantıda seçimlere yönelik, satır arasında kalan bir tespitte bulundu: “TSO seçimleri en zor seçimlerdir, ticaret hayatında kıyasıya rekabet ettiğiniz kişilerden seçim zamanı oy istemeniz gerekir. Kolay iş değil bu” dedi.

Hisarcıklıoğlu’nun bu tespiti çok doğrudur. Bir nevi dar bölge seçimine benzer TSO seçimleri. Herkes birbirini tanır. Genel eğilimlerini bilir. Dahası ticaret erbabı, yasalar karşısında bile “Basiret Sahibi” kabul edilir. Toplumun ortalamasına göre çok daha ufku geniş, eğitimli, donanımlı, manipülasyona dirençli kişiler oy kullanır bu seçimlerde…

Bu zor ortamda, adaylar en ufak bir avantajı üyeler nezdinde popülariteye tahvil etmek isterler. Bu da olağan bir durum.

Yine de bir aday bu yola girdiğinde, diğer adayların ufak kurnazlıklar konusunda kendi tepkilerini dile getirmesi de aynı ölçüde olağan bir durumdur.

***

Mevcut Başkan Sertan Yalçın, önceki dönem TSO Başkanı Mütevvefa Yaşar Tetiker’in yerine yönetim kurulu tarafından seçildi. Aday olacağı, kendisine yönelik başka sivil toplum kuruluşlarının ziyaretinde ilçenin gelecek ufku için inisiyatif arayışı içeren konuşmalarından belli olmuştu.

Resmi açıklamayı ise düzenlediği TSO logoları altında düzenlenen bir sabah kahvaltısıyla yaptı. İkinci etkinlik, TSO tarafından düzenlenen ve TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu’nun katıldığı Ekonominin Yıldızları töreni oldu.

Yalçın’ın TSO’nun yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunması kamuoyunda bir avantaj olarak görülüyor, bu avantajı sonuna kadar kullanmak isteyeceği de her iki etkinliğin düzenlenme biçiminden anlaşılıyor.

Ancak Yalçın’ın dezavantajları da var. Zira diğer adaylar kendisinden çok daha uzun süredir sahada çalışmalarını yürütüyor ve çoğu zaman tacir kişilerin sözü senet olduğundan, kimi üyelerin daha önce verdiği sözleri yok saymasını bekleme şansı yok.

Ayrıca, ne kadar önceki yönetimin “başarısı” sayılabilecek işleri kendi PR’ında kullanma eğiliminde olsa da, tersaneler, üniversite kampüsü gibi alanlarda, TSO üyeleri ve Erdemir arasındaki problemlerin çözümleri konularında beklenen neticeden hayli uzakta kalınması gibi “istenmeyen” unsurların bir paydaşı haline getiriyor bu onu.

Bu öyle kolay bir denklem değil Sertan Yalçın açısından.

***

Aralarında Mustafa Özkan’ın da bulunduğu TSO Başkan Adaylarının tamamı, Ekonominin Yıldızları ödül töreni esnasında törenin düzenlendiği Büyük Anadolu Otel’in konferans salonundaydı.

Ödüller verildi. Hepsi işlerindeki başarıları, devlete sağladıkları vergiler, TSO’nun kendisine uzun yıllar hizmet etmeleriyle ödüle layık, taktire şayan kişiler… Fakat böyle bir ödül töreninin tam da seçime yakın bir dönemde yapılması, bu muhterem şahısların aldığı ödüller üzerine—en azından mevcut yönetim dışındaki adaylar nezdinde— “TSO içi politika” gölgesi düşürmesini nasıl yorumlamalı?

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu toplantıya katılmasının yaklaşan TSO seçimleri açısından ayrı bir anlamı var. Mevcut yönetim, bu sayede “TOBB başkanının desteğine sahip olduğu” algısı yaratmak şansı elde ediyor. Algı düzleminde de olsa, Hisarcıklıoğlu ve mütevvefa Başkan Yaşar Tetiker arasında var olduğu bilinen uzun geçmiş ve karşılıklı sevgi saygı ortamı da bir şekilde amacı dışında bir alanda geçer akçe haline getiriliyor.

Hisarcıklıoğlu bir iki kez “Sevgili Başkanım” dedi mi bu algıların tamamı perçinlenmiş oluyor.

***

Mustafa Özkan’ın, “Hisarcıklıoğlu’nun Yalçın lehine algı oluşturduğuna” yönelik itirazları bu sayılan sebeplerden ötürü haklı itirazlardır. Yine de bir konuyu değerlendirmek, sadece “haklılık” üzerinden değil, aynı zamanda “yerindelik” üzerinden yapılır. Bunun için de farklı boyutlardan olaya bakabilmek gerekir.

Bir kere Hisarcıklıoğlu, toplantıda ne olursa olsun, TSO’nun, dolayısıyla Ereğli’nin misafiridir ve gelenek misafirin hoş tutulmasını emreder. Ayrıca, konuşmayı yapan, tüm başkan adaylarının kısmet olursa yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturacağı meslek odasının bağlı olduğu en büyük birliğin başkanıdır. Bugün söylenen sözler, yarın destek arayışı için kapısına gidildiğinde, başkanın—başkan önemli değil, Ereğli’nin—ayağına bağ olma riski taşır.

Dahası, oy isteyeceğiniz üyelerin ödül aldığı, takdir edilmekten ötürü sözlere dökmesi zor duygularla dolu olduğu bir anda ortaya çıkan nahoş gerilimlerin faturasının nasıl çıkacağının da doğru hesap edilmesi şarttır.

Anlayacağınız, itiraz doğru olsa da yerindelik konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil.

  Bu Yazı Toplam 598 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

YALÇIN, ÖZKAN, HİSARCIKLIOĞLU
tebrikler. mükemmel. hüseyin bey bu kadar mı güzel yazılır
Gön : esat sarı  02 Mart 2018 : 16:45:03  Zonguldak

Sayfa : [1]
Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com