kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
19 Nisan 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL  -> VİDEOLU HABERLER
"Uzun Mehmet Zonguldak'ın Simgesi..."
"Uzun Mehmet Zonguldak'ın Simgesi..."

"Uzun Mehmet Zonguldak'ın Simgesi..."

 08 Kasim 2018 13 : 33 

 

Karadeniz Ereğli’de Kömürün Bulunuşunun 189. Yıldönümü ve Uzun Mehmet’i anma etkinlikleri düzenlendi. Toplantıda yapılan konuşmalarda, enerji üretiminde dışa bağımlılıktan kurtulmak için, yerli üretimin desteklenmesi vurgusu yapıldı.

Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Tören Alanı’nda gerçekleştirilen törene Kdz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem kiraz, TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci,  GMİS Yönetim Kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilçede yaşayan gazi derneği temsilcileri, TTK işçileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende, Uzun Mehmet’in yaşayan en yaşlı akrabası olan Mehmet Ali Altan da hazır bulundu.

Törende protokol tarafından Uzun Mehmet Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

ÇORUMLUOĞLU: “AHDE VEFA GÖREVİMİZ!”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, törende yaptığı konuşmada, bölgedeki doğal kaynakların neden ihmal edildiği ve son zamanlarda neden ön plana çıkarıldığının anlaşılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bugüne kadar doğal kaynaklarımızın çoğunluğunun yabancı güçler tarafından, çıkarılmasına izin verilmedi.  Batman’da petrol hadisesi, kömür hadisesi, Kütahya’da bor madeni vardır. Bunların çıkartılması çeşitli sebeplerle engellendi ama bir ülke olarak gelişmek istiyorsanız, bunun birinci kuralı doğal kaynaklarınıza sahip çıkacaksınız. Buna sahip çıkarken de dünya konjonktüründen farklı hareket etmeniz beklenemez. Dünyada her şeyin bir maliyeti var. Ucuza üretilen bir kömürle mücadele edebilmek için siz de ucuza imal etmelisiniz, teknolojiyi bu işin içine katmak zorundasınız. Dışa bağımlılıktan da kurtulmamız, kendi ayaklarımız üstünde durmamız gerekiyor.  Sadece madende değil, tarımda, diğer alanlarda da. Güçlü devletin sonucu budur. Bunları yaparken verimlilik ilkesini de ön planda tutmamız gerekiyor. Devlet de burada çaba sarf edecek, işçi de o müessesenin ayakta durması için işçi de çaba harcayacak. Orta yolda buluşacağız. Burada işçi alımıyla ilgili husus bana da iletildi. Kaymakamlık olarak bu işin takipçisi olacağız. Kaç kişi alınacak devletimiz karar verecektir ama biz işçi arkadaşlarımızın haklarını savunma konusunda biz de yardımcı olacağız. Bizim milletimizin en önemli özelliklerinden biri ahde vefa özelliğidir. Bunu 29 Ekim’de, 10 Kasım’da, gaziler gününde her günde görüyorsunuz. Bugün de bir ahde vefa özelliğinin güzel bir örneğini görüyorsunuz. Kömür bulunmamış olsa belki biz çağı elli yıl, yüz yıl geriden takip ediyor olacaktık. Burada askeriyede verilen eğitimin ne kadar önemli olduğuna da parmak basmak istiyorum. Uzun Mehmet ilk eğitimi askeriyede alıyor. Bize hizmet eden insanları iyi anmak bizim hem görevimiz, hem üstünlüğümüz. Gediz’de, Soma’da maden şehidi cenazelerinde bulundum. Bu arkadaşların çalışma koşulları gerçekten çok zor. Bunlar bizim için toplumda el üstünde, en önde olması gereken kişiler.”

UYSAL: “HİKAYE YENİ BAŞLIYOR”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Uzun Mehmet Anıtı’nın restorasyonu ve kömür üretim bölgesi Armutçuk ile ilçe merkezinin arasındaki ulaşımı kolaylaştırıcı çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Uysal şöyle konuştu:

“İpek yolu derler, altın yolu derler, bir sürü yol tarif ederler. Bu da buradan başlayan bir yolculuk olacak. Buna Uzun Mehmet’in veya kömüre giden yol olarak tarif edebiliriz. Önümüzdeki yıllarda bir şehrin hikayesi yoksa, o şehirler geride kalacak. Eskiden büyük balık küçük balığı yediği dönem derlerdi. Artık hızlı balığın yavaş balığı yediği bir dönem başlıyor. Bizler ilçemizde hızlı hareket edip, şehre kimlik kazandırmak açısından bu kömüre yolculuğu anlatacağız. Bu hizmetleri yaptıktan sonra hikaye daha yeni başlıyor. En önemli başlangıç noktası Madenci şehitleri aileleri için ofis yolu üzerinde bir madenci evi yaptık. Bu yolculuk oradan başlayacak. Uzun mehmet anıtına gelecekler, burada da torunları var. Kestaneci mahallesinde bir evini veya canlandırmasını yapark, arkasından dökme köprüsünden geçerek Köseağzı’na gideceğiz. O havzada kömürün bulunuşunu anlatacak simgeler, etrafında da bir yaşam alanı yaratacağız. Kömürü kendisinin çıkarmasını, madenci hediyelik eşyaları gibi her şeyi yapabiliriz. Bugün sadece Uzun Mehmet anıtı olarak bakmayalım. Buna bir anıt olarak bakmayalım, hikayesi olduğu zaman tam bir gününüzü Uzun Mehmet olarak geçirebilirsiniz. Konuklarımızı Kestaneci Mahallesi’nde, Uzun Mehmet’in evinde ağırlayabiliriz.”

Uysal, akşam saatlerinde Uzun Mehmet’in biyografisinin anlatıldığı belgeseli izlemeye mahalle halkı ve protokolü davet ettiğini ifade ederek, “Belediye başkanı olmak demek sahip çıkmak, ortaya çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak demektir. Biz ortaya çıkardığımız değerlerle hem gelecek nesillere, hem geçmişe borcumuzu ödemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

DEMİRCİ:”ÜRETME SORUMLULUĞUMUZ VAR!”

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye’de taşkömürü üretiminin tarihçesi konusunda bilgi verdiği konuşmasında, üretimin 1990’lardan itibaren gerilediğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bugün Türkiye ekonomisi cari açık ve dış borç sorunları ile boğuşuyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu en az sayıdaki işçiyle en düşük üretimini yapıyor. Bölgedeki Kardemir, Erdemir ve enerji santralleri ithal kömür kullanıyor. Türkiye’nin yılda 35 milyon ton taşkömürüne ihtiyacı var. Türkiye taşkömürü ithalatı için yılda 4-5 milyar dolar harcıyor. Oysa havzamızda üretilmeyi bekleyen 1 milyar 500 milyon ton taşkömürü rezervi var. Biz üretmek istiyoruz, üreteceğimiz kömürün alıcısı var. İşsiz insanlarımız var. En azından bu bölgede kurulmuş Kardemir ve Erdemir için koklaşabilir taşkömürü üretme sorumluluğumuz var.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve enerji bakanımız, kuruma bin 500 işçi alınacağını açıkladılar. İşçi Alımı çalışmalarının sürdüğü ifade ediliyor. Biz de bu çalışmanın bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. BU ocaklarda alınteri dökerken can veren madenci şehitlerimiz var. Maden şehitlerimizin yakınları için kuruma işçi alımlarında öncelik tanınmasını istiyoruz. Bölgemizin, ülkemizin ve milletimizin geleceğine hep birlikte sahip çıkalım.”

HEKİM: "UZUN MEHMET ZONGULDAK'IN SİMGESİ"

TTK Armutçuk Müessesesi Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim ise Taşkömürünün mineral olarak tanımı, Türkiye’de üretimi ve kullanım alanları konusunda bilgi verdiği konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

 “Günümüzde Uzun Mehmet Zonguldak ve Taşkömürünün bulunuşunun simgesidir.  Ülkelerin kalkınma ve gelişmesinin en önemli parametrelerinden biri, sanayinin temel girdilerinden olan ve tüketimi durmadan artan ve gelecekte artmaya devam edecek olan enerjidir. Enerjinin  yeterli miktarda, sürekli, düşük maliyetli ve güvenli şekilde elde edilmesi, çevreyle uyumlu olarak sunulması tüm ülkelerin gündemini işgal eden önemli bir konudur. 2017 yılında elektrik üretiminin yüzde 37’si doğal gazdan, yüzde 33’ü kömürden,  yüzde 27’si hidrolik enerjiden,  yüzde 6’sı rüzgardan, yüzde 2’si termal enerjiden, yüzde 2’si diğer kaynaklardan elde edilmiştir. 2018 yılında ilk altı ayda, yüzde 32 hidrolik, yüzde 26,4 doğalgaz, yüzde 21’i kömür, yüzde 7,2’si rüzgar, yüzde 5,4’ü güneş, yüzde 1,3’ü jeotermal, yüzde 5,8’i diğer kaynaklar şeklindedir.  . Özellikle demir çelik endüstrisi için kömür hayati önem taşımaktadır.  Hammaddeye yakınlığı nedeniyle Demir Çelik endüstrisi Zonguldak ve çevresinde kurulmuştur.”

ÖĞRENCİLER DUYGULANDIRDI...

Konuşmaların ardından, Ören İlkokulu Öğrencisi Gülseren Aydın, ilçede düzenlenen yarışmalarda birinci olan madenci konulu şiirini okudu.  Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Rabia Aksoy’un birinci olan kompozisyonunu okuması sırasında tören alanındaki madencilerin ve protokolün duygulandığı gözlemlendi.

Tören, İlçede günün anısına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin protokol tarafından takdim edilmesi ile sona erdi.  Belediye, TTK, GMİS ve bazı STK’ların katkılarıyla törene katılanlar ikramlarda bulunuldu.

Haber : H Aksakal
Bu Haber 789 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :189 yıllık kalkınma öyküsü: Uzun Mehmet, Ereğli, Zonguldakl, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
“PARTİDE ÜYE KAYITLARI YOK(MUŞ)!"
Başkan Posbıyık’tan kutlama
'Çaycuma İlçe Milli Eğitim Kan Veriyor, Hayat ..
Onlar erecek Muradlarına…
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Zonguldak'a ödül...
FİYATI EL YAKIYOR
Başkan Posbıyık Berat Kandili’ni kutladı…
Ramazan Bayramı tatili belli oldu…
GÜNÜN SÖZÜ
Bizi en sert eleştiren kimdir. Ümitsizliğe uğramış bir merak.

( GOETHE )
NÖBETÇİ ECZANE
19 - 04-2019
DENİZ ECZANESİ
TEL : 323 29 13
Yeni Mahalle – Özmar yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

SEYHAN ECZANESİ
TEL : 323 51 06
KAVAKLIK MAH. ÇAYIR SOK. 27A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 41103
  Bugün : 25355
  Toplam: 95200821
   Şuan Çevirimiçi:

 290 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» FİYATI EL YAKIYOR
» Usta Öğretici kaza yaptı… Video lu Haber
» Karşı şeride geçti... Takla attı...
» Her şey kızı için... Video lu Haber
» AK Parti Adayı ve İlçe Yönetiminden Posbıyık’a kutlama ziyareti... Video lu Haber
» Şehrin dört bir noktasında başladı...
» “KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA!” Video lu Haber
» AK Parti’den Gülüç ve Ormanlı ziyareti…
» Ereğli’yi şiirleriyle anlattı…
» Esnaf UYARILDI...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com