kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
19 Mart 2019 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
UYSAL’IN KOŞUSU…
UYSAL’IN KOŞUSU…
12 Mart 2018 08:06:17

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, dört yıl boyunca—kimileri daha önceden başlamış—başlatılan çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı. Bu durum, gelecek sene yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinde kendisi açısından pozitif bir durum yaratıyor.

Ereğli Terminali konusunda söylenecek çok şey var. 8 Mart günü eski terminal tamamen boşaltıldı ve boşaltılır boşaltılmaz, hemen 9 Mart’ta yıkım çalışmaları başladı. Başkan Uysal, “Ereğli’de tarihi bir gün” diyor buna. Zira 1972 yılından beri hizmet verdiği alanda, 1979 yılında inşa edilen hizmet binalarının yıkımıyla, kırk altı yıllık bir kentsel yapı, başka bir alanda, yeni bir görünümle hizmet vermeye başlıyor.

Olayın belki tarih açısından bir diğer boyutu da, eski Terminal, Kaymakamlık binası ve boşaltılmış adliye binasının bulunduğu alanda yapılacak Büyük Ereğli Kent Meydanı projesi için ilk somut adım atılmış oldu. İşin mutfak kısmında çalışmalar uzun süredir devam ediyordu gerçi. Başkan Uysal, ‘Kent Meydanı ve Otopark’ ihalesinin önümüzdeki hafta yapılacağını açıkladı. İhale yapılırsa askı süresi, itiraz süresi filan derken bir süre daha geçecek. Ayrıca Hükümet Konağı’nın taşınması için bir asansör ihalesi yapılacak, sonra onun için bir süre daha geçecek. Ardından da iki büyük binanın yıkılmasıyla devrim bulvarı ve İlçenin anıtsal değerdeki mekanı Göztepe arasında manzarayı kapatan hiçbir şey kalmayacak.

Başkanın söylediklerinden anlaşılan, cami ile ilgili bölüm, gelecek hafta çıkılacak ihalenin kapsamında değil. Fakat Başkan Uysal, konuşması arasında “Buraya ilçeye yakışacak bir cami yapılacak” diyor. Sadece ihaleden söz ederken, ‘Kent meydanı ve iki katlı Otopark’ diyor.

Daha önce de Süleymanbeyler’de kurulan arıtma tesisinden gelen suyun Ereğli’ye kısa sürede geleceğini açıklamıştı. Bu yıl içinde öyle veya böyle bu işin gerçekleşeceği anlaşılıyor. Bu da gerçekleştiğinde, Uysal’ın portföyü daha da şişmiş olacak. Bugüne kadar en büyük projesi Ömer Halisdemir Bulvarı ile spor parkı olan Uysal, bundan sonra nutuklarında daha dolgun cümleler kullanma imkanı bulacak.

Bu arada başlanacak diğer projeleri de hesaba katarsanız, Uysal’ın üslubunun bu sene hayli değişmesini beklemek yerinde olacaktır.

***

Uysal’ın görev süresinin başlarında, henüz portföyünde köklü bir hizmet bulunmazken, siyasi olarak geleceği konusundaki karamsar görüşlere katılmadığımız bu satırlarda yazılmıştı. Bu görüşün nedeni, her zaman iktidarda olanın maça bir sıfır erken başlaması olduğu kadar, erken dönem algılarının kolaylıkla değişebildiğinin bilinmesiydi.

O zamanlar, Uysal’ın Değişim Radyo’da katıldığı Dünya Hali programını yorumlarken şu ifadeler kullanılmıştı bu satırlarda:

“Dünya Hali programı ve program arasındaki sohbetlerden çıkan netice şu: Başkan Uysal’ın taktiği, açıkladığı projeleri tamamlamak, sonra bu projeler üzerinden bir siyasi algı üretmek, bu algıyı bir halk desteğine dönüştürmek istiyor. Böylece, heybesinde geleceğe dönük boş vaatler dışında bir şey olmayan olası rakiplerin büyük bölümünün önüne geçmiş olacak.

Uysal’ın söylediklerinden çıkmasa da, onun lehine olan bir durum da var. Yani şu yukarıda ifade edilen, gerçekleşmemiş koşullar meselesi. Çoğu zaman seçenekler ortaya çıktığında, rakipler birbirine karşı ikinci seçenek olarak cari yönetimi görür. Gerçekleşmeyen koşulların başka namzetler yerine Uysal’ın lehine çalışması daha yüksek olasılık yani.”

Anlayacağınız daha önce, bıyık altından tebessümlerle karşılanan bu öngörüler, gün geçtikçe biraz daha gerçeğe dönüşüyor.

***

Uysal’ın belediye başkanlığı, o dönemde AK Parti içinde teşkilat ve milletvekilleri arasında aşılması olanaksız bir hendek nedeniyle gerçekleşmişti. Başkan Uysal, o dönemde vücudun uyum sağlamayı reddettiği nakledilmiş bir organa benziyordu. Algı böyleydi, bu algı hem muhalefet, hem de mensubu bulunduğu AK Parti içinde pompalanıyordu.

Fakat Kent Meydanı Projesi’ne cami ekleme fikrinin bir yerlerden ilham edilmesiyle bu algının en azından parti içindeki kısmı büyük oranda aşıldı. Aslında parti içinde de caminin bu alana yapılmasına karşı çıkanlar olduğu biliniyor. Fakat Cami projesi, parti içindeki daha muhafazakar kesimlerin anında sahiplendiği bir proje oldu. Dolayısıyla onu savunan Uysal’a da kendi savunmasını yapabilecek bir mevzi edindirdi. Bu arada nakledilen organ ve bünye arasındaki uyum sorunları büyük oranda aşıldı.

Şimdi önümüzde bir yıl daha var. Yukarıda ifade edildiği üzere Başkan Uysal’ın bu zamanı çok iyi değerlendireceği öngörüsünün gerçekleşeceğini beklemek gerek. Çünkü rehavete kapılmanın zamanı değil ve Uysal’ın seçimlere AK Parti’nin adayı olarak girmesinin önündeki parti içi engeller yüzde yüz aşılabilmiş değil. Muhtemel adaylar arasında portföyü Uysal’dan geride kalmayan kişilerin de adı geçiyor.

Fakat bir gün siyasette uzun bir zamandır ve önümüzde hala bir sene var.. Eğer görev süresi bir maraton koşusuysa, birçok adayın döküldüğü beşte dörtlük bölümü geride kaldı, en güçlü koşucular hala duruyor. Bu bir sene doğru kullanıldığı takdirde, öngörülmesi mümkün olmayan gelişmeler yaşanmazsa, diğer koşucuların değil, Uysal’ın lehine işleyecek.

Göreceksiniz…

  Bu Yazı Toplam 806 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com