kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
24 Mayıs 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
Seçim Yazıları 5 – MECLİS
Seçim Yazıları 5 – MECLİS
06 Nisan 2019 10:05:27

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’ne 20 CHP’li, 11 AK Partili üye seçildi.

Kimileri seçim öncesinde meclisin üç parçalı olacağını iddia ediyordu, fakat seçim sonuçları Ereğli seçmeninin seçimin ağır topları dışında bir seçenek hazırlama niyetinde olmadığı anlaşıldı ve gelenek devam etti. Meclis seçimleri bunu gösteriyor.

Mecliste kendi alanlarında üst düzeyde kariyer yapmış isimler var. Siyasette tecrübeli birkaç kişi var. Fakat genel itibarıyla meclis tecrübesi yüksek olmayan bir belediye meclisi ile karşı karşıyayız.

Meclis seçimleri her halükarda riskler ve fırsatları içinde barındırır. Bu sonuç da aynı şekilde riskler ve fırsatlar içeriyor.

***

Bir kere ilk bakışta görünen, CHP’li üyelerin büyük çoğunluğu ile yeni döneme başlandığı şeklinde. Geçen dönemde belediye meclisine her iki parti 14’er üye yollamış, seçimi kazanan AK Parti’nin 3 kontenjan üyesi, bir de başkanın oyu ile 18-14’lük üstünlüğü gerçekleşmişti.

Bu kez kontenjan harici meclis yapısı 17 CHP, 11 AK Parti şeklinde gerçekleşti. Seçimi kazanan Posbıyık’ın kontenjanı ve kendisi ile 21 oy CHP’de, 11 oy AK Parti’de olacak. Bu tabloda geçtiğimiz iki dönemde yaşanan kırılmaların daha güç olacağı anlaşılıyor. Mesela encümene AK Partili üyelerin hakim olması neredeyse olanaksız. Bir iki üyenin meclisi asması muhalefetin mecliste kararlarda etkili olması sonucunu doğurmayacak. Dile kolay, on tane CHP’li meclis üyesi yan çizecek ki en azından oylamada eşitlik söz konusu olsun.

Detaylar böyle… Bu işin neticesi, bir tür istikrarın önümüzdeki dönem belediye meclisine hakim olduğu şeklinde.

Yine de bir çekinceyi hatırlatmakta yarar var. Gerek AK Parti, gerekse CHP, tüm siyasi partiler ve gruplardan oy alabilecek isimlerden oluşan bir meclis kurdu. Karadeniz Ereğli belediyesinde bu koalisyon yapısının kriz anlarında çok parçalı yapıya evrimle ihtimali hep olacaktır. İhtimal küçük, çok küçük ama durum bu.

***

Çoğunluğu oluşturan CHP’li meclis üyelerinin gelecekteki tutumu konusunda kehanette bulunmak zor. Tahmin etmek gerekirse, iki şekilde olabilir.

Birincisi, Posbıyık’ı tartışılmaz, kararları sorgulanmaz bir lider olarak kabul edip, belediye yönetiminin getirdiği gündem maddelerinin büyük çoğunluğunu pek de ince eleyip sık dokumadan kabul etmeye meylederler. İkincisi ise yeni meclis üyeleri olduklarından, kendilerinin partilerine olduğu kadar Ereğli halkına karşı sorumlu hissederek, her kararı kendi terazilerinde tartıp ona göre karar vermeyi tercih edebilirler.

Ayrıca bunun bir karmasını beklemek de mümkün. Çünkü mecliste Posbıyıkçılar, CHP’liler ve transferler gibi gruplar oluşabilir. Fakat yeni meclis, yeni heyecan, seçim sonuçları arasındaki farkın oluşturduğu sonuçla ne olursa olsun bir arada kalma refleksi de gelişebilir.

***

Belediye Meclisi bir aksilik olmazsa gelecek hafta ilk toplantısını yapacak, encümen ve ihtisas komisyonlarına seçimler yapılacak. Bu toplantıların bir iki gün sürmesini bekliyoruz. Muhtemelen ilk toplantının başında ve sonunda belediye meclisi önünde bir toplu fotoğraf vereceklerdir.

İşin doğrusu, şu anda siyasi partiler de yeni konjonktürde nasıl hareket edecekleri konusunda net fikirlere sahip değil gibi görünüyor. Kutlama mesajlarında verilen ılıman mesajlar, yeni yönetime verilecek avans mühleti, seçimi kaybedenin en baştan sert muhalefete girişmesini güçleştirir. Zaten şu anda sert bir muhalefet, “Kaybetmeyi hazmedememiş” olma haline bağlanacaktır. Eğer Posbıyık ve grubu, seçimi kazanmanın coşkusu içinde AK Partili üyeleri kışkırtmazsa elbette.

Son bir not: Listeler açıklandığında isimlerin çoğu yabancı gelmişti. Belki şahsen tanıyorumdur ama karşılaşınca anlarız diye düşündüm. Belediye meclis üyeleri mazbatalarını almaya gittiğinde, içlerinden çoğu ile şahsen tanışmadığımızı bir kez daha teyit ettim. Anlayacağınız, yetenekleri ve kariyerleri konusunda fikir sahibi olmadığımız üyeler var. Bu üyeler arasından yıldız isimlerin ön plana çıkması her zaman mümkün.

Tabii tersi de olabilir.

  Bu Yazı Toplam 339 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com