kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
24 Mayıs 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL  -> VİDEOLU HABERLER
Ramazan Ayında ihtiyaç sahiplerini Ereğli Belediyesi kollayacak...
Ramazan Ayında ihtiyaç sahiplerini Ereğli Belediyesi kollayacak...

Ramazan Ayında ihtiyaç sahiplerini Ereğli Belediyesi kollayacak...

 06 Mayis 2019 12 : 31 

 

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ramazanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu mübarek ayda toklar, aç olmadığını düşünerek yatağına rahatça girebilirler. En büyük hedefimiz bu” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Ramazan Ayı’nda ihtiyaç sahiplerine sağlanan gıda yardımlarında uygulama değişikliğine gitti.  Toplu iftarlar yerine ihtiyaç sahiplerinin evlerine sefertasları içinde sıcak yemek servisi yapılacak. Belediye ayrıca, içinde kuru kumanya bulunan Ramazan paketlerini de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Karadeniz Ereğli Belediyesi, bu sene ramazan yardımlarını iki ayrı türde gerçekleştirecek. Ereğli Belediyesi 1599 adet Ramazan Kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.  Belediye, ay içinde kuru gıdalar ihtiva eden Ramazan paketlerini ikinci kez ihtiyaç sahiplerine teslim edecek.

Belediye  bu sene, toplu iftarlar vermek yerine, ihtiyaç sahibi hanelere sıcak yemek servisi uygulamasına geçiyor.  Ereğli Belediyesi’nde 20 kişilik mutfak ekibi ve 24 kişilik servis ekibi, her gün ihtiyaç sahibi ailelerin üye sayılarıyla orantılı şekilde hazırlanan sefertaslarıyla  280 aileye mensup toplamda bin 500 kişiye sıcak yemek servisi yapıyor.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, evlere yemek servisi yapma uygulamasına 90’lı yıllarda başladıklarını, uygulamanın çok başarılı olduğunu belirterek, “ Çadırlarda yemek yapmak, kent meydanında yemek yapmak uygulamasının yararlı olmadığını, oradan geçenlerin tesadüfen yemeğe dahil olduğunu düşünüyorum. Onun için, hak yerini bulsun diye belediye tarafından tespit yapılıp, belediye yetkilileri tarafından evlere yemeklerin teslim etmenin en güzeli olduğuna inanıyorum” dedi.

“OTOBÜS PARASINI NEREDEN BULACAKLAR?”

Uygulamanın aileleri her akşam iftar verilen alanlarda toplanma mecburiyetinden kurtardığını belirten Posbıyık şöyle konuştu:

“Bir anımı anlatayım size. Potbaşı’nda Dere Kenarı’nda bir ailenin evine gittik. Bir anne, üç çocuğu var. Eşi terk etmiş. Evinde kilim bile yok o yıllarda. Kendisine şöyle dedim. ‘Bu yemeği evinize getirmesek de size hükümet meydanında, İnönü parkında çadırlarda size yemek versek olur mu?’ dedim. ‘Başkan bey,’ dedi, ‘Üç çocuk, bir de ben. Otobüs parasını nereden bulacağız. O parayı bulsam zaten peynir, domates alıp evimde yerim’ dedi. Yaptığımız işin çok önemli olduğunu gördük.”

Posbıyık, Ramazan ayının yaz ayına geldiği günlerde gıda mühendislerinin “Özellikle tavuk gibi gıdaların toplu zehirlenmelere yol açabileceğini” belirtmesi üzerine yaz aylarında sıcak yemek dağıtımı yapmadıklarını, bunun yerine mahalle iftarları yaptıklarını söyledi.

Posbıyık, “ Ama şimdi mevsim normallere döndüğü için tekrar kendimiz yemeklerimizi kendi aşçılarımızla birlikte hazırlayıp evlere sunmaya karar verdik” dedi.

“YARDIM YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ…”

Sefertaslarının  üç ayrı boyuttan oluştuğunu, kalabalık ailelere büyük sefertasları bırakıldığını ifade eden Ereğli Belediye Başkanı, “Aynı zamanda yemeklerimizi bol kepçe bırakıyoruz ki, sahurda veya ertesi gün öğlen de aynı yemeği yiyebilsinler diyoruz” şeklinde konuştu.

Posbıyık şöyle dedi:

“Etli yemekleri çok yapmak istiyoruz. Hayır hasenat yapmak isteyen vatandaşlarımız varsı bizim et almamız için, pirinç, meyve almamız için vatandaşlarımız yardım etmek isterlerse Başkan Yardımcısı Atilla Bulak’a ulaşabilirler. Yardım yaparlarsa Allah razı olsun, yapmazlarsa belediye olarak muktediriz, kendi kendimize de bu işi yapıyoruz. Pazaryerinden manavlar bize meyve gönderiyorlar. Bu sayede menü zenginleşmiş oluyor. Pastaneler Baklava gönderiyor, tulumba gönderiyor, onlarla ilave menü olarak bunlara katabiliyoruz. Böylece daha da zenginleşiyor. Zaten Kadir gecesi ve özel gecelerde menüyü zenginleştiriyoruz.”

Posbıyık, bir soru üzerine ilk gün menüsünde taskebabı, pilav ve mercimek çorbası bulunduğunu söyledi.

 “EKSİKLERİMİZİ BİZE BİLDİRİN”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,  yardım çalışmaları için vatandaşlardan ve basın mensuplarından yardım istedi. Posbıyık, “ Ne kadar titiz davrandıysak da eksiklerimiz olabilir, bize hemen bildirmelerini rica ediyoruz. Falan mahallede muhtaç biri var, buraya yemek gitsin deniyorsa, hemen Başkan yardımcısı Atilla Bulak’a bildirsinler. Hemen gereğini yaparız. Geçtiğimiz yıllardaki tecrübelerimden biliyoruz. Bazen arabası, evi olanlara yemek gönderildiği de olabiliyor. Böyle bir şey olursa da hemen bize bildirilsin, o kişileri listeden çıkartalım” ifadelerini kullandı.

Yardım konularını yürüten ekiplerine de teşekkür eden Posbıyık, “Ekiplerimiz sadece maaş aldıkları için değil, hayır işlediklerine inandıkları için ramazan gönüllüsü gibi ellerinden geleni yapıyorlar. Onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onlara hep tembih ediyorum; Yemeklerimiz etli olsun, proteinli olsun ve bol kepçe konulsun ki ihtiyaç sahibine ulaştığında sadece o gün değil, ertesi gün de yesinler şeklinde devamlı olarak kendilerine böyle telkinde bulunuyorum.Çok değerli aşçılarımız, zaten onlarla birlikte bize, memur arkadaşlarımıza da yemek veriyor. Çok hijyen ve temiz tutuyorlar mutfağımızı.  Bugün dağıtıma başlıyoruz. Fırınlardan ekmek gönderenler oluyor, onlara da teşekkür ediyoruz. Et, pirinç almamız için bize destek olanlar var. Onlara da teşekkür ediyoruz. Ramazanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu mübarek ayda toklar, aç olmadığını düşünerek yatağına rahatça girebilirler. En büyük hedefimiz bu. Eksiklerimizi bize bildirirseniz son derece memnun oluruz.”

“ARACIYI YASAKLADIK”

Posbıyık, her sene belediyenin ihtiyaç sahiplerine Ramazan Kolileri şeklinde kuru gıda yardımı yapmayı da sürdürdüğünü belirterek, “ Ramazan kolilerini hazırladık. Hiçbir aracıya vermedik, bunu tamamen yasakladık. Muhtardı, dernekti falan böyle şeylerle alakamız yok. Direk olarak zabıtamız hakikaten ihtiyaç sahiplerini araştırarak tespit edip o evlere yardım ulaştırılmasını sağlıyoruz. 1 Etap ramazan paketi dağıtımına başladık. Allah nasip ederse Kadir Gecesi’nde,  gerekirse ondan evvel bir kez daha koli dağıtımına devam edeceğiz” dedi.

KADİR GECESİ’NDE  ÖZEL ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK…

Ereğli Belediye Başkanı, “Allah Nasip ederse Kadir Gecesi’nde geleneksel hale getirdiğimiz, Erdemir Genel Müdürlüğü’nden Elif Otel’e kadar olan alanda, hava da güzel olursa dışarıda iftar vereceğiz. O akşam birtakım etkinliklerimiz olacak. Konferanslar vermeyi düşünüyoruz. Değerli din alimlerini buraya getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 2103 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :DEĞİŞİMMEDYA, Ramazan Ayında ihtiyaç sahiplerini Ereğli Belediyesi kollayacak, HABER,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Ramazan Ayında ihtiyaç sahiplerini Ereğli Belediyesi kollayacak...
Başkanım çok doğru bir uygulama olmuş.Dediğiniz gibi gerçek ihtiyaç sahiplerine gösterişsiz bir şekilde ulaşılıyor.
Gön : Nursen  06 Mayis 2019 : 13:17:21  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Vali Bektaş Ereğli’de…
Ergeni anlayan aile eğitimi verildi
Milli Eğitim’den Proje Eğitimi...
Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!..
 
Meteorolojiden Kritik UYARI...
Genel Müdür’den “Protokol” iftarı…
Sanatçıya dolandırıcı Şoku!
Gençler Tasarlasın, Zonguldak Kazansın...”
GÜNÜN SÖZÜ
Annenin duası en çabuk kabul edilen dualardandır. zira o babadan daha şefkatlidir.

( Hadis-i Şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
24 - 05-2019
GÜVEN ECZANESİ
TEL : 316 24 38
İstanbul yol ayrımı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 36589
  Bugün : 25476
  Toplam: 96729062
   Şuan Çevirimiçi:

 582 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com