kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
“Ne dediler, ne oldu?”
“Ne dediler, ne oldu?”

“Ne dediler, ne oldu?”

 21 Ocak 2019 15 : 53 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci; “15 yıl önce; 5 milyon ton kamu, 5 milyon ton özel sektör olmak üzere yılda 10 milyon ton üreteceklerini söylemişlerdi.Çünkü ülkemizin ihtiyacı vardı. Ancak bugün üretim yılda 2 milyon tonlara gerilerken ithalat 36 milyon tonlara çıktı.”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Servisleri Şubesi’nin 11’inci Olağan Genel Kurulu, 20 Ocak 2019 tarihinde GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula MHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Hamdi Ayan, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy, MHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Hüseyin Haseki, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Recep Horozoğlu, ÖDP Merkez İlçe Başkanı Elçin Kınay Bayrak, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Hasan Yaman, Devrek-Gökçebey Derneği Yöneticisi Cevdet Cin, Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, CHP Merkez İlçe Yöneticisi Hasan Çakır,  GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Hikmet Gülşen, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Yeşil ve Volkan Yıldız,  GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Amasra, Üzülmez ve MTA Şube Başkan ve yöneticileri, Merkez Servisleri Şube Delegeleri ile işçiler katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığına GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci seçilirken, Başkan Yardımcılıklarına İsa Mutlu ve Kahraman Kabasakal, üyeliklerine Hüseyin Kolçak ve Durmuş Kılıç seçildiler.

GMİS Merkez Servisleri Şubesi Genel Kurulu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

DEMİRCİ: “İTHALAT 36 MİLYON TONA ÇIKTI!”

Merkez Servisleri Şube 11’inci Olağan Genel Kurulunda GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci bir konuşma yaptı.

Demirci şunları söyledi;

“Bölgemizi 3 şehir olacak kadar büyüten maden ocaklarımızda, bugün tarihimizin en düşük sayıda işçisiyle çalışıyor ve doğal olarak en az üretimi yapıyoruz. 15 yıl önce; 5 milyon ton kamu, 5 milyon ton özel sektör olmak üzere yılda 10 milyon ton üreteceklerini söylemişlerdi.

Çünkü ülkemizin ihtiyacı vardı. Ancak bugün üretim yılda 2 milyon tonlara gerilerken ithalat 36 milyon tonlara çıktı. Ve ekonomik kriz geldi kapıya dayandı. Şimdi hep birlikte her alanda yerli üretim diyoruz.

Bu gerçekler ışığında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda da bir adım atılıyor. Önce bin, sonra 500 arkadaşımız TTK’da işe başlayacak. Bu adım hepimizi mutlu ediyor ve umutlandırıyor.

Ancak kurumda emeklilikler devam ediyor. TTK’nın, öncelikle norm kadroyla ve istikrarlı bir şekilde çalışması lazım. Yeni norm kadro, TTK’nın yıllık 5 milyon ton üretim hedefiyle planlanmalıdır.”

MADEN MAKİNALARI TTK’NIN GÖZBEBEĞİ

Kurumun gözbebeği olan Maden Makinaları Fabrikasının da yıllık 5 milyon ton üretim hedefine ulaşmayı sağlayacak teçhizatın üretilmesinde aktif görev alması gerektiğini dile getiren Demirci şöyle devam etti:

“Fabrikamız, Maden Havzamızda özel sektör ile birlikte yılda 10 milyon ton üretim hedefine göre yapılandırılmalıdır. Yarının ne olacağı belirsiz olan bu coğrafyada kendi teknolojimizi geliştirmeli ve kendi doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız.

Aynı anlayışla, madenlerimizi araştıran Maden Tetkik Arama Kurumu’nu daha aktif hale getirmeliyiz. MTA’ya teknoloji ve kalifiye eleman takviyesi yapmalıyız.

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLAYACAĞIZ

TTK, MTA ve Hattat Enerji ve Maden İşyerlerindeki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için Bakanlığa yetki başvurusu yaptıklarını hatırlatan Demirci şunları kaydetti:

“En kısa sürede görüşmelere başlayacağız.Harici Servislerde, düşük ücret, aynı işe farklı ücret uygulama yanlışlarını düzeltmek ve enflasyonla birlikte iyice gerileyen alım gücünü yükseltmek en öncelikli hedefimizdir. Bu dönem içinde; Maden Makinaları Fabrikası’nın küçültülmesi, taşınması, kapatılarak işlerin müesseselere kaydırılması gibi girişimleri birlikte mücadelemizle engelledik.

Fabrika hakkında bilgisi olmayan, her zaman fırsat kollayan rantiyecilere karşı mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Biz her ortamda ve her fırsatta haklı taleplerimizi dile getiriyor, önerilerimizi anlatıyoruz. İnsanca çalışıp insanca yaşayacağımız koşulları sağlama mücadelemiz devam ediyor.İşimize, aşımıza, geleceğimize birlikte mücadelemizle sahip çıkacağız.”

HAMDİ AYAN: HAKLI OLDUĞUNUZ HER MÜCADELEYE DESTEK OLACAĞIZ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak Belediye Başkan Adayı Hamdi Ayan da genel kurulda bir konuşma yaptı.

Kendisinin de kurumda emek verdiğini belirten Ayan şöyle konuştu;

“1985 yılında Merkez Atölyelerinde işbaşı yaptım. 2005 yılına kadar burada çalıştım. Sonrasında Maden Teknikeri olduk ve 12 yılda Kozlu’da hizmet vermeye çalıştık. Yani geride kalan 32 yıl.  Tabii ki aranızdan çıkmış, yetişmiş arkadaşınız olarak da 24 Haziran Seçimlerinde Milletvekili Adayı olduk. Nasip olmadı diyelim. Bugün Zonguldak Belediye Başkan adayı olarak, Zonguldak’ı yönetmeye talip olarak karşınızdayız. Dün 67’de 67 Proje tanıtım toplantısıyla tam anlamıyla yola çıkmış bulunuyoruz.

Bütün samimiyetimizle yola çıktık, bir madenci, işçi olarak aranızdan çıkmış bir kişi olarak yola çıktık. Haliyle sizlerden destek istemek de en doğal hakkımızdır diye düşünüyorum” dedi.

TTK’nın durumuna değinen Ayan; “Bugün gelinen noktada bir politika var ki ortada Türkiye Taşkömürü Kurumu kendi kendini kapatma noktasına gelmiştir.  Dolayısıyla Genel Maden İşçileri Sendikası şube kongrelerini bitirip, Genel Merkez seçimleri yapıldıktan sonra sizleri ciddi ve iyi bir mücadele bekliyor. Tabii Hükümet desteği olmadan bir sonuçlara varılmasa da Sendikalar mücadelenin olduğu yerlerdir. Bizler bu noktada haklı olduğunuz her mücadelede siyasi kimliğimizle olsun, şahsiyetimizle olsun mutlaka sizi destekleyecek ve arkanızda olacağız” dedi.

HAKKI GÜNEY: TÜRKİYE’NİN ZONGULDAK’A BORCU VAR

CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney de genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sendikamızın gücünü ve eylem biçimlerini takdirle karşılıyorum.  Partimizin Zonguldak’ta bir çalıştayı oldu. Zonguldak ile ilgili kalkınmada stratejik konularda bu çalıştayda güzel bir çalışma yaptık. Raporda Zonguldak’ın kömürsüz olmayacağı ve mutlaka üretimin artırılması gerektiği ortaya kondu. Bu çalışmada Genel Maden İşçileri Sendikası’nın büyük katkısı oldu.

Biliyorsunuz 1500 işçi alınacak dendi. Ancak yaptığımız araştırmalara göre 250 işçi emekli oldu. 1500 işçinin ciddi anlamda katkı vereceğini kabul etmedik. Ama çalışmalara devam edilmesi lazım. Çalışmaların süratli vaziyette, Zonguldak’ın kalkınması anlamında devam etmesi lazım. Çünkü Türkiye’nin bu şehre çok büyük anlamda borcu var” dedi.

Tekrar aday olmayan Şube Başkanı Birol Kundakçıoğlu ile Şube Mali Sekreteri Satılmış Öztürk birer veda konuşması yaptılar ve helallik istediler.

Şube Yönetimine aday olanların konuşmalarının ardından seçimlere geçildi.

 

 

Haber : Ç Koç-Ö Cerrah
Bu Haber 360 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :değişimmedya, “Ne dediler, ne oldu, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Gençlikspor'dan iftar programı...
“Çaycuma Okuyor” Projesi Ödülleri dağıtıldı
Hayali arkadaş psikolojik bir sorun mu?
Çocuk Korosu’ndan muhteşem konser…
Trafik masaya yatırıldı...
Bir anda...
Çınar’dan İvme Paketi yorumu…
Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
GÜNÜN SÖZÜ
En iyi asker saldırmaz. Üstün savaşçı sessiz başarır. En büyük fatih mücadele etmeden kazanandır. En başarılı yönetici emretmeden yönlendirendir.

( Lao-Tzu )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 05-2019
AYDOĞAN ECZANESİ
TEL : 316 34 86
Meydanbaşı Cad. No: 31 İş Bankası arkası
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39989
  Bugün : 23748
  Toplam: 96767323
   Şuan Çevirimiçi:

 141 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com