kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
13 Aralık 2018 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
“GEL SENİ GAYSERİ’YE GÖTÜREYİM”
“GEL SENİ GAYSERİ’YE GÖTÜREYİM”
05 Mart 2018 08:47:43

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu kürsüde konuşuyor. Konuşurken, Kayseri ile Ereğli’yi kıyaslarken, retoriğe katkı için Orta Anadolu aksanını da konuşturuyor.

Dinlemek öyle güzel ki:

“Karadeniz Ereğli’ye baktığınız zaman Batı Kardeniz’in itici gücüdür. Hem sanayi var, hem tarım var, hem turizm kenti. Allah Her şeyi vermiş size. Yatıp kalkıp şükredin. Bizim Gayseri ile burayı mukayese ettiğiniz zaman, Allah bize beş vakit namazı farz kılmışsa, Karadeniz Ereğli’nin beş vakit farzdan sonra beş vakit şükür namazı kılması lazım. Bir Malatya’ya bak, bir Sivas’a bak, bir de Karadeniz Ereğli’ye, Zonguldak’a bak. Her şeyiniz var Allah’a şükür. Demir Çelik Sanayi burada, Tersaneler burada, balıkçılık burada, Osmanlı çileği burada.”

Dinleyicilerin kafasındaki Ereğli izlenimi buna pek uymuyor. Kenardan işadamlarından biri sesleniyor:

“Tersaneler öldü”

Bir diğeri araya giriyor:

“Balıklar da öldü. Eski günleri özlüyoruz!”

Başkan Hisarcıklıoğlu Kayserili ya… Halep oradaysa arşın burada denilebileceğine aldırmadan resti çekiyor”

“Gel seni Gayseri’ye götüreyim de sen bir Gayseri’yi gör bakalım o zaman ne diyeceksin?”

***

Kayseri’ye gitmek nasip olmayanlar bile nasıl olup da Anadolu Kaplanları diye bilinen sanayicilerin palazlandığı en önemli bir iki şehirden olan bu şehirden Ereğli’nin veya Zonguldak’ın nasıl bir üstünlüğü olabileceğine akıl erdirememiş olmalı.

On yılda Zonguldak’ın nüfusu 620 binden 581 bine gerilemiş. Yaklaşık kırk bin. Kapanan büyük işyerlerini, özelleştirmelerin olumsuz etkilerini, kamu olsun, özel olsun taşkömürü sektöründe yaşanan sıkıntıları, bunların esnafın geleceğe karamsar bakmasına yol açmasını bir yana bırakalım. Hadi icralık olup satılan işyerlerini, konutları filan da geçelim ama her yıl dört bin kişi—bir belde nüfusu—memleketi terk ediyor.

Caesarea—Kayseri—dediğimiz kentte, hadi erkenden büyükşehir olmasını, büyük ihracatçı firmalarını filan bir yana bırakalım ama bu kentin nüfusu 1985’te 864 bin iken, 2000 yılında 1 milyon 60 bine ulaşmış. 2015’te bu nüfus 1 milyon 341 bin, 2017’de 1 milyon 358 bin olmuş. Her yıl 20 bine yakın nüfus artışı yaşanıyor bu kentte.

Hadi toplantıya katılanlardan biri, Başkan Hisarcıklıoğlu’nun davetini kabul edip “Gayseri’ye” gitse, kendisine yukarıdaki ifadeleri konusunda ne derdi dersiniz?

“Ne yapıyorsun sen başkan” mı?

Yani Gayseri ağzıyla, “Nörüyon Başkan” mı derdi?

***

Acaba TOBB Başkanı insanların Zonguldak’tan göç etmesini neye bağlıyor?

İnsanların gelişmiş sanayi bölgesinde, şehirlerin boğucu, sofistike havasından bunalarak, daha kırsal olan bölgelere göç ettiğini mi düşünüyordur? Zira anlattığı gibi bir kentte, insanların refah düzeyi öyle yüksek olurdu ki, insanlar modern dünyanın stresinden kurtulmak için Anadolu’nun Kayseri gibi kırsal bölgelerine kaçması olağan karşılanırdı.

Tabii aynı olgu Kayseri’nin de neden göç aldığını açıklıyor olmalı. Orada sanayi filan yok, şehirler kalabalık falan değil diye geliyor akla. Anadolu’nun en güzel, en pastoral manzaraları arasında koyunların otladığı, kır evlerinin doğuya dönük kapıları önünde sallanan sandalyelerinde güneşin doğuşunu izlediği, koruma altına alınmış bir tür tabiat parkı olduğunu, bilge, güleryüzlü köy insanları dışında yerli halk bulunmadığını zannediyor insan…

Bu ne yaman çelişkidir böyle?

  Bu Yazı Toplam 449 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com