kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
19 Ocak 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
EŞİT MESAFE PARADOKSU…
EŞİT MESAFE PARADOKSU…
07 Mart 2018 08:21:15

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Ereğli’ye geliyor. Davetin sahibi, Hisarcıklıoğlu’nun yakın dostu Yaşar Tetiker’in yerine seçilen mevcut TSO Başkanı Sertan Yalçın.

Yalçın, mevcut sıfatı dolayısıyla, kürsüden rakiplerine üstünlük sağlayacak bir şeyler mutlaka söyleyecek. Olmazsa, TOBB Başkanının davetine icabeti bile kendisinin Ankara’yla yakın bağları olduğu algısı üretecek. Hisarcıklıoğlu bunu ister mi bilinmez, fakat merhum ağabeyi Yaşar Tetiker adına bir konferans salonu, bir de bulvar açılışı var. O da ister istemez demir çarık demir asa yola çıkmaya karar veriyor.

Buradan sonrası, kimin nereye koştuğu bilinmeyen bir Vodvili andırıyor. Yazmak eylemi biraz uydurmaktır ama bunların tamamı kamuoyuna yansıyan haberlerde bulunduğundan, hayal gücüne o kadar fazla gerek kalmıyor.

Şöyle oluyor:

Ereğli TSO’nun yeni dönem başkanlığı için dört aday var. Hisarcıklıoğlu hepsini tanıyor. Danışmanlarından biriyle ortak dostu olan Mustafa Özkan, Hisarcıklıoğlu’nun gelişinin mevcut yönetime avantaj sağlayacağını düşünerek rahatsız oluyor. Bu yüzden Hisarcıklıoğlu daha Ankara’dan yola çıkmadan birkaç gün önce TOBB Başkanıyla ortak dostu olan bir danışman vasıtasıyla ona ulaşıyor ve tüm adaylara eşit mesafede olduğunu açıklamasını istiyor. TOBB Başkanı TSO seçimlerinden sonra kendi kongresini yapacak, yani adayları küstürmek doğru olmaz. Özkan’a bunun zaten başka türlü olamayacağı haberini gönderiyor.

Aynı sıralarda, adaylardan Niyazi Özcan da TOBB başkanını arıyor ve gecede yuhalama ve eylem yapılacağı bilgisini paylaşıyor. Hisarcıklıoğlu önce Özcan’ın bu eylemi bizzat gerçekleştireceğini ve gelmemesini istediği sonucunu çıkarıyor ‘Böyle bir şey olursa senden bilirim” diyor. Bunun üzerine Niyazi Özcan geceye katılmayacağını söylüyor.

Bu arada, daha önce TOBB başkanının nötr kalacağı bilgisi verilen Mustafa Özkan, Niyazi Özcan’ı arıyor ve Hisarcıklıoğlu’nun tüm adaylara eşit mesafede olduğunu açıklayacağını söylüyor ama Özcan, cevap olarak “Ben katılmıyorum zaten” diyor.

Hisarcıklıoğlu, elinde demir asa, ayağında demir çarık, Ankara’dan önce Akçakoca’ya, sonra Alaplı’ya vasıl oluyor. Ereğli’ye geçmeden önce kafasında bir problem var. Mevcut yönetimi küstürmeyecek, rakip adayların gönlünü alacak bir çıkış arıyor. Danışmanı aracılığıyla Mustafa Özkan’ı aratıyor, “Toplantıdan önce seninle özel görüşmek istiyorum” diye haber gönderiyor. Bu esnada, kendisi de Niyazi Özcan’ı arıyor. Özcan bu arada esnaf ziyaretlerindedir. Kendisine nerede olduğunu sorup, Belen Yeni Sanayi’de esnaf ziyaretinde olduğunu öğrenince, Özcan’a “Hemen buraya gel” diyor. Başkan adayı tasını tarağını toplayıp yola çıkıyor.

Tabii bu arada Mustafa Özkan, Özcan’ın toplantıya geleceğinden habersizdir. Hisarcıklıoğlu salona gelince, önce Özkan’ı yanına çağırtıyor, iltifatlar ediyor, fotoğraf çektiriliyor. Burada Özkan “Eşit Mesafe” talebini yineliyor. Birlikte toplantının yapılacağı salona inmek üzere asansöre biniyorlar. Aşağıda asansörün kapısı açılınca, Mustafa Özkan, karşısında gelmeyeceğini düşündüğü Niyazi Özcan’ı görünce hayrete düşüyor ve sözünde durmadığı için Özcan’a biraz da kızıyor. (Her iki başkan adayı da olayın bu noktasında aynı beyanları verdiğinden bu konuda şüphe yok)

Neyse, salona giriyorlar. Niyazi Özcan TSO Meclis üyesi olduğundan ön sırada protokolde bir yer buluyor. Mevcut yönetim de ev sahibi rolüyle ön sırada. Diğer adaylar ilk sıranın hemen arkasında kendilerine yer buluyor. Bu arada, Mustafa Özkan, hafif öfkeli ama sabırla Hisarcıklıoğlu’nun her adaya eşit mesafede olduğunu beyan etmesini bekliyor.

Oysa Hisarcıklıoğlu bunu yaptığı anda mevcut yönetim ve adayına karşı olduğu algısı türeyeceğinden bundan kaçınıyor. (Paragrafın kalanı tahmin) Mümkün olduğunca yuvarlak ifadelerle konuşmaya çalışıyor ama arada merhum ağabeyi Yaşar Tetiker üzerinden mevcut yönetime pas atıyor. Ereğli’nin durumunu övüyor, yaptıklarını anlatıyor. Kafasında, toplantıdan sonra her adayın ayrı ayrı gönlünü almanın formülünü oluşturmaya çalışıyor.

Fakat, konuşması tam biterken, zaten Özcan ile karşılaşmasından ötürü gerilen Mustafa Özkan, söze giriyor ve geçtiğimiz günlerde konuştuğumuz olaylar yaşanıyor. Özkan ile frekans bir noktada kopuyor ama törenin sonunda hiç değilse Özcan’ın gönlünü almaya çalışıyor ve yemeğe davet ediyor. O da Erdemir’in yemeğini yemekle ilgili negatif bir şeyler söyleyerek daveti geri çeviriyor. Kırgınlık olmasın diye adayı makam aracına davet ediyor, bir süre Özcan ile konuşuyor, sonra ayrılıyorlar.

Burada yazılanların yüzde doksan dokuzu, kamuoyuna yansıyan haberler üzerinden öyküleştirildi. Kalan kısmın da doğru olduğu da yüzde doksan dokuz oranında kesin. Hata varsa, on binde bir olabilir yani…

Buradan ne sonuç çıkar peki?

İtibarı veya üyeler nezdinde pozitif algıyı TOBB başkanından devşireceğinize, gidin her gün kepenk açan, akşam kapatan üyelerden devşirmeye çalışın. Ticaret erbabı basiret sahibidir. Kimin kimin yanında niye görünmeye çalıştığını, siz gizlemeye çalışsanız bile bilir zaten.

Yani yukarıda anlatılan manzara şık bir manzara mı?

  Bu Yazı Toplam 953 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

EŞİT MESAFE PARADOKSU…
kapalı kapılar arkasında neler oluyor neler. bunlar ortaya çıkanlar ya çıkmayanlar. arslan keleş i niye aramıyor arabasına çağırmıyor. mevcut yönetim diğer adaylara niye yer ayırmıyor birlik beraberlik resmi verilmiyor. niye. seçim bitince küs mü kalacaksınız.Gön : esat sarı  07 Mart 2018 : 11:57:49  Zonguldak

Sayfa : [1]
Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com