kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
ERDOĞAN’I BEKLERKEN
ERDOĞAN’I BEKLERKEN
15 Mart 2019 11:17:41

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Gündem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ta Karadeniz Ereğli’ye 31 Mart seçimleri kapsamında yapacağı ziyarete kilitlendi.

Erdoğan’ın ziyareti biliyorsunuz Cumhurbaşkanının Zonguldak ziyaretinde şekillendi. Erdoğan bu ziyareti yapacağını orada söyledi. Fakat daha önceden konuştuğumuz AK Partililer, Cumhurbaşkanının Ereğli ziyareti için hazırlıklar yapıldığını söylüyordu. Onlara göre, Zonguldak ziyareti aynı zamanda Bartın ve Karabük yönünde devam eden turun parçası olduğundan, Ereğli ziyareti başka bir gezinin parçası olarak tasarlanacaktı. Yani Düzce ve Bolu yönündeki seçim turunun bir parçası olarak.

En baştan söylenen oldu. Bu gezinin ilk durağı olarak Karadeniz Ereğli belirlendi.

AK Parti cenahı Erdoğan’ın ziyaretinden çok şey bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti esnasında AK Parti içindeki aday veya ilçe teşkilatından hoşnut olmayan grupların, partinin adayı etrafında safları sıklaştıracağı, kararsız seçmen gruplarından bir kısmını AK Parti’ye meyletmesinin söz konusu olabileceği düşünülüyor. Buna bağlı olarak da seçim sonuçlarında anketler arasındaki ufak yüzdelik farkların iktidar partisi lehine gelişmesi bekleniyor bu cephede.

EREĞLİ MİLLETVEKİLİ…

Yine bildiğiniz üzere, 24 Haziran seçimleri öncesinde de Ereğli’ye bir gece ziyareti yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Ereğli’nin milletvekiliyim” ifadesi kullanmıştı. Bu ifadenin kullanılmasının ardından kendilerinin Ereğli’ye ilgisi seçim gezilerini aşmayan milletvekili adayları Ereğli’de bu cümle üzerinden siyaset üretmişti.

31 Mart Seçim sathı mailine girdiğimizden sonra bu kez de belediye başkan adayları aynı cümle üzerinden uzun süre siyaset üretti. Erol Şahin bu cümleyi kendisine bayrak edindi, neredeyse her seçim konuşmasında bu cümleye atıfta bulundu.

Fakat eğri oturup doğru konuşmak gerek. Bu cümle kendi başına güzel bir cümle olmakla birlikte, bugüne kadar altını dolduracak bir gelişmeye tanık olmadı Karadeniz Ereğli. Bilmem AK Parti milletvekillerinin Ereğli dışında ilçelere yakın oluşundan mıdır, yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olduğu yerde tasarrufta bulunmak kendilerini aştığından mıdır, bu dönemde ilçede gerek sorunların çözümü, gerek yeni kamusal yatırımlar gibi konularda hükümetin ağırlığını ve gücünü hissetmek mümkün olmadı.

Erdoğan’ın gelecek Salı günü yapılacak olan ziyaretinde, “Ereğli’nin milletvekili benim” cümlesinin altını dolduracak bir şeyler söylemesini beklemek yerinde olacaktır.

NE DİYEBİLİR?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sathı mailine girdikten sonra lokal düzeyde radikal söylemlerden kaçındığına dikkat çekmek gerek. Bu bağlamda şahsen “Ereğli’yi il yapacağız” gibi bir söylem beklemek fazla iyimserlik olacaktır.

Fakat Ereğli’nin tek beklentisi il olmak değil. Bir üniversite kampüsü var ki dört seçimdir üstünde konuşup duruyoruz ve Eski Devlet Hastanesi alanında inşa edilmesi düşünülen, imar düzenlemeleri yapılan, eski binaların yıkılması suretiyle kamuoyunu iyiden iyiye beklentiye sokan bu yatırımda bir arpa boyu yol alınamadı. Dahası, bugüne kadar Ereğli dışında, merkezi hükümete daha yakın bir kaynaktan bu sorunun çözümü konusunda bir irade beyanını hiç işitmedik. Cumhurbaşkanı Ereğli’de bu konunun çözümünü tek bir cümleyle hızlandırabilir.

Mesela, Armutçuk’ta daha önce keşif çalışmaları gerçekleştirilen yeni maden ocağının bir an önce faaliyete geçmesi için yatırımların hızlandırılacağını söyleyebilir. TTK’ya ikinci grup işçi alımında beş yüz olan sayıyı bine çıkartabilir. Tersaneler konusunda Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığının daha fazla inisiyatif alması için talimat verebilir.

Birçok şey söyleyebilir. Hepsi bu kadar kapsamlı sonuçları olan konular da olmayabilir ama “Ereğli’nin milletvekili benim” söyleminin altını dolduracak ufak da olsa bir şey bekliyoruz. Seçmen, başka vekillerden beklediği gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ereğli Milletvekili” sıfatıyla Kestaneci Mahallesi’nden bir ev almasını beklemiyor. Beklenen tüm vatana millete, bu arada Ereğli’ye dokunacak bir şey.

Bu şey öyle olmalı ki özellikle Ereğli’ye umut versin. Erdoğan, Karasu Zonguldak Demiryolu gibi programlanmış ve genel konularda bir şeyler mutlaka söyler, bunlar da umut verici ama bu türden söylemlerin “Ereğli’nin milletvekili” sıfatının altını dolduracağı şüpheli. Eğer bu sıfatın altı seçmenin beklediği ölçüde dolmazsa, seçim sonuçları üzerindeki etkisi beklendiği kadar olmayabilir. Öte yandan, ufak da olsa stratejik bir dokunuş, Ereğli ve beldelerindeki adayların seçim sürecinde yeni söylemlerle silahlanabilmesi anlamına gelir.

Heyecanlıyız. Bekliyoruz. Ziyaret umarım ki Ereğli’nin ufkunu açacak neticeler getirir.

  Bu Yazı Toplam 147 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com