kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
19 Ocak 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
EKSİK OLMASINLAR…
EKSİK OLMASINLAR…
08 Mart 2018 08:05:49

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Bugün aslında Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın seçilmesinden önce yazdığım, AK Partili meclis üyeleri tarafından sunumu yapılan projelerin akıbetiyle ilgili daha önceki bir yazıdan ilham almayı planlamıştım.

Devrim Bulvarı’nda trafiğin alttan verileceği bir ulaşım modeli vardı, Radar mevkisine yapılacak olan ama NASA’da bile bulunmayan ‘Yerçekimsiz Oda’ diye bir şey vardı. Monoray diye bir proje vardı. Bunlarla ilgili daha önce çalıştığım gazetede bu satırların yazarınca yazılmış yarı istihza dolu bir yazı vardı. Sosyal paylaşım sistemi anıları güncelleştirirken yeniden ortaya çıktı.

Gerçekten, neye niyet neye kısmet değil mi? Yukarıda bahsi geçen projelerin hiç biri hayata geçirilmediği gibi, bunların akıbeti de sorgulanmadı. Bu soru sormaktan kaçınılmasından değil, bu projelerin sadece seçime yönelik ‘Dostlar alışverişte görsün” projeleri olduğunu herkesin biliyor olmasından kaynaklandı. Kaldı ki yerel seçimler öncesinde, Uysal’ın seçimi kazanacağına, ona oy verenlerin büyük bölümü bile inanmıyordu. Bu yüzden projelerin ne olduğunu fazlaca umursayan yoktu. Uysal’ın revize ettiği projelerini yeni baştan hazırlaması, yerel seçimlerden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Bunların bir kısmı neticelendi, bir kısmı devam ediyor, bir kısmı da kısmet olursa başlayacak.

***

Projeler denildiğinde temelde ikiye ayırmak daha sağlıklı olacaktır. Bir kentin tümünün yaşantısını değiştirecek temel projeler, görünüşü kurtarmak için yapılan vitrin projeleri.

Vitrin projeleri derken küçümsendiği anlaşılmasın. Elbette her projenin bir talep edeni ve yararlananı olacaktır ama etki bakımından bu projeler tüm şehrin bütününü kapsayıcı hizmetler değildir. Bir spor parkı yaptığınızda oraya giden vatandaşların yararlanabileceğini düşünmek daha yerindedir.

Fakat temel projeler dediğinizde, şehrin tamamının yararlanacağı, hatta bizden sonraki nesillerin bile sorunlarına baştan çözüm getiren projelerden söz edersiniz. Ulaşım altyapısı, kent meydanı veya belli bir alanda kentin ufkunu geliştirecek projelerdir bunlar.

Hiç şüphesiz, bunların arasında Kızılcapınar Barajı’ndan gelen suyun arıtılarak Ereğli şehir şebekesine gönderilmesini sağlayan arıtma tesisi de böyle temel projeler arasında en önde gelenlerdendir.

***

Eski köşe yazıları demişken oradan devam edelim. Arıtma tesisi gezisine katıldığımız bir sene artı üç dört ay gibi bir süre öncesinde, Başkan Uysal suyun birkaç ay içinde şehre verileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine, bu satırlarda tesis hizmete girdiğinde “Marifetin iltifata tabi olacağının” söyleneceğine ilişkin bir yazı daha yazılacağı ifade edilmişti.

Bugün Belediye Başkanı belediye meclisinde arıtılmış suyu meclis üyelerine ve basın mensuplarına takdim etti. Gelen su güzel. Projelendirenlere, başlayanlara, tamamlayanlara, pozitif anlamda katkı sağlayanlara binlerce kez teşekkür. Eğer yenilenen şehir şebekesinden geçtikten sonra aynı suyu içmek mümkün olacaksa, Ereğli’ye yapılmış en önemli katkılardan biri olacak bu.

Belediye Başkanı arıtılmış suyun şebekeye verilmesinin Mart ayı bitmeden yapılacağını söyledi. Önceki sene, yılbaşına doğru yapılan Arıtma tesisi gezisinde geçen sene ilçeyi kaliteli suya kavuşturacağını da söylemişti. Bu yüzden ufak, çok ufak bir çekinceyi hiç değilse su musluktan akıp test edene kadar muhafaza etmekte yarar var.

Belki insanlar musluktan bardağı doldurup içmeyecek ama ilçeye teknolojinin sağlayabildiği en iyi arıtılmış sulardan birini kazandırmak öyle az buz bir şey değil.

***

Temel projelerin bir talihsizliği vardır. Öyle çok dikkat çekici şeyler değildirler. Zaten bu projeler dikkat çeksin diye yapılmazlar. Sahil kenarına konulan banktan, belediyenin o sene koyduğu çiçekleri izleyen orta yaşlı bir kalem erbabının içinde bulunması muhtemel duyguları uyandırma yeteneği yoktur bu projelerde. Fakat, derya içinde olup da deryayı bilmeyen balıklar için suyun önemi ne kadar büyükse, bu projelerin önemi de o denli büyüktür.

Bu yüzden Belediye Başkanı Hüseyin Uysal teşekkürü hak ediyor. Sadece Uysal da değil. Bu işin başlangıç aşamalarında şu andaki siyasi yapı yoktu. Arıtma tesisi için projelendirme, ilk girişimleri yapan selefine de teşekkür etmek gerek. Belediye muhalefet partisindeyken, yatırımı ilçeye kazandırmak için mücadele eden, aslında Başkan Uysal’ın aday gösterilmesinde de önemli etkisi olduğuna inanılan önceki dönem AK Parti milletvekiline de teşekkür edilmesi gerek.

Eksik olmasınlar…

  Bu Yazı Toplam 1003 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com