kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
EH, YA ŞİMDİ?
EH, YA ŞİMDİ?
08 Nisan 2019 09:24:35

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Eh, seçimler bitti.

Sadece seçimler bitmekle kalmadı, bölgede başkanlar koltuklarına oturdu. Muhtemelen daire müdürleri karşılarında el pençe divan durarak brifinglerini verdi, kendi geleceklerini yeni başkanların yüz ifadeleri ve satır aralarından okumaya çalıştı.

Biliyorsunuz bunun tek istisnası İstanbul’da ve bazı yerlerde oyların veya geçersiz oyların yeniden sayılması… Buralarda bu bakımdan belediye bürokrasisi şu an itibarıyla diken üstünde beklemeye devam ediyor.

Seçimler yapılırken, seçimi kazanmanın bir amaca dönüştüğünü fark etmişsinizdir mutlaka. Ancak seçim bittikten sonra bunun yanlış olduğunu fark edebilirsiniz. Seçimler daha sonraki hizmet dönemi için aşılması gereken bir etaptır ve aslında amaç bu etabı geçmek değil, ondan sonraki hizmet döneminde bölgede yaşayanların yaşamını kolaylaştıran işler yapmak, daha mutlu bir toplum için altyapı kurmayı başarmaktır.

İşte şu anda tam bu etabın başındayız.

***

Bende seçim sonralarında alışkanlığa dönüşen bir takıntı var.

Seçilenlerin ziyaret ve iade-i ziyaret döngüsünde fazla vakit geçirmesini fazla onaylamadığımdan, bir an önce en üstten birkaç protokol ziyaretiyle işin tamamlanması, iade-i ziyaret işinin de uzatılmamasını savunmuşumdur.

Lütfen bu konuyu şu anda yaşanan yerel seçim süreciyle bağlantılı olarak düşünmeyin. Bizde, bir kişi bir yere seçildiğinde, (Siyaset, sivil toplum kuruluşu, odalar filan) başlıyor ziyaretlere. Muhtemelen kaymakamlığın internet sitesinde yer alan protokol listesinin yarısını falan ziyaret ediyordur. Sonra da bu protokoldeki kişiler onları ziyaret ediyor.

Mantık, aslında seçilen kişinin kutlanması gerektiğini söylüyor. Yani önce seçilen kişi oraya buraya “ben seçildim” diye koşturacağına, protokolde altta veya üstte olsun, diğer protokol üyelerinin onu tebrik için bir ziyaret etmesi gerektiğini söylüyor.

Türk bürokrasisinin (acaba bu sadece Ereğli’ye mahsus olabilir mi) açıklaması yapılamamış gizemlerinden biridir bu ziyaretler meselesi.

***

Ama ben size söyleyeyim.

Seçim zamanlarında siyasilerin söyledikleri hep doğruydu. Ereğli’nin önemli sorunları olduğu, doğru projeler ve doğru bakış açılarına ihtiyacı olduğu yani…

Olmaz ama şu andan sonra seçilenler kutlama ziyaretlerinde kravatlarının rengini başkalarına göstermekle meşgul olacağına, alınması gereken yapısal önlemler konusunda veri derlemeye başlasa, bunların üzerine çözümler inşa etse, hiç bilemedin bir vatandaşın derdini kendine dert etmeyi düşünse muhtemelen öbür türlü olacağından çok daha iyi olacaktır. Hem söylemek gerekir ki bu durumda bir sonraki seçimde olası aday adaylarının kendisini zorlama ihtimali daha da azalır. Belki şu ana kadar farkına varmayanlar olabilir ama şu anda elimizde bulunan seçim sonuçları da aynen bunu gösteriyor.

Kızan olursa ne diyeyim, demek kızanlar benden daha iyisini biliyordur deyip geçerim.

***

Bakın bahar geldi.

Dallardan fışkıran erik ve şeftali çiçekleri arasında rengarenk, puanlı, çizgili benekli kanatlarıyla kelebekler peyda oldu. Demirkır toprak yeşile döndü. Nevruz geçti, hıdrellez yaklaşıyor. Bahar böyledir işte.

Fakat bahar sadece iki kelebek, üç çiçek, beş kuş değildir.

Bahar aynı zamanda asfalt sezonu demektir. İl Genel Meclisi için köylerin altyapısı demektir. Belediyelerin kazı işlerinin yapılabileceği mevsim, kalan işleri toparlamak niyetinde olan belediye başkanlarının temeli atması gereken mevsimdir. Kimi konularda zaman kaybına tahammül yok. Bu dönem aynı zamanda vatandaşın yeni seçilen yönetimlere ucu kendisine dokunan hizmetlerde bile hoşgörü gösterdiği bir dönemdir.

Eğer yeni yönetimler bu sıralarda bir işe girişmezse, bir sene sonra şunu tamamladık diyecek işleri de olmayacaktır. Bir sene içinde de belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin, il genel meclisi üyelerinin, muhtarların, azaların gelecek beş senesini tanımlayacak olan algılar şekillenmiş olacak. O yüzden bu başlangıç dönemi önemli…

Hani söylemedi demeyin. Geçen dönem seçimin ilk birkaç ayı biraz yavan geçmiş, sonra algıyı toparlamak mümkün olmamıştı da…

  Bu Yazı Toplam 267 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com