kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
19 Nisan 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
CUMHURİYET VARSA , TÜRKİYE VAR !
CUMHURİYET VARSA , TÜRKİYE VAR !
23 Ekim 2018 11:29:12

Yazar : Harun KARA
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Neden cumhuriyet varsa ,Türkiye var ! Tarihi akışına bakalım; Çanakkale geçilmez yapan dahi komutan M Kemal ATATÜRK önderliğinde 253 bin şehit verdik ama Çanakkale savaşlarını kazandık. Bunun sonucunda müttefiklerin yenilmesi ile Osmanlı devletinin de birinci dünya savaşında yenik sayılması sonucu Son Osmanlı padişahının bir imzası ile “SEVR” antlaşmasını imzaladı ve İngiliz gemisi ile vatanı ve milleti bırakarak canını kurtarmak için kaçtı.

 Padişahın imzaladığı “SEVR “ antlaşması sonucu Osmanlı Devleti yıkıldı, düşman devletler bütün vatan topraklarını paylaştılar işgal edilen vatan topraklarındaki devletin bütün orduları dağıtıldı ,silahları ve cephaneleri elinden alındı Türk halkına ,kadın-erkek-çocuk ayrımı yapmadan eşi benzeri görülmemiş baskı,zulüm,işkence , yaptılar . Ellerindeki yiyeceklerini bile aldılar. Vatanımıza ve bayrağımıza el uzattılar. Köylerimizi ,kentlerimizi yaktılar –yıktılar. Türkleri tarih sahnesinden silmeye çalışan düşman devletler; Türk milletini esaret altında yaşamaya mahkum etmek için çalıştılar. Ama unuttukları bir şey vardı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yani paşalar vardı ve Karşılarında Tarih boyu hiç esaret altında yaşamayan ve hiçbir güce ve devlete boyun eğmeyen yüce Türk milleti vardı.

 Türk milleti kendi bağrından çıkan bir dahi Anafartalar ve Çanakkale kahramanı ,bir dünya lideri Mustafa Kemal Paşa vardı. “Sevr” antlaşmasını yok saydı. Mustafa Kemal Paşa kararlıydı ve gücünü Türk milletinden alıyordu. Bu inanç ve kararlılıkla 19 mayıs 1919 da Samsun’da bir güneş gibi doğdu. Samsun’da ayrıca Amasya-Erzurum,Sivas ‘da Milletin vekilleri ile toplantılar yaptı dedi ki; “” Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Ankara’da TBMM sini topladı Bütün yetkilerini TBMM sinden aldı. Bu yetki ile kurtuluş savaşlarını yönetti. M Kemal Paşa Bu kararlılıkla , azimle ve inançla Türk devletinin ve Türk milletinin yeniden tarih sahnesine çıkış destanının yazılışını başlattı.

 Kazanılan her savaşların sonucunda ;Artık Türk milletinin yaşadığı kara günlerin biteceği ,Türk Devletinin yeniden doğacağı müjdesini Mustafa Kemal Paşanın sözlerinde ve inançlı gözlerinde parlıyordu. Top yekün Kurtuluş savaşlarında Türk milletinin kadını-erkeği-gençleri ve hatta eli silah tutan çocuklarla var oluş,diriliş inancı ,imanı ,milli birlik ve bütünlük içinde mücadele ettiler. Düşman Devletler Türk milletinin bu azmi ve kararlılığı inanç ve iman gücü karşısında daha fazla dayanamadılar ve Düşman Devletler her savaşlarda yenildiler. Kaçan Düşman orduları İzmir’de denize döküldü. Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Vatan toprakları düşmanlardan temizlendi Bir Ulusu tarih sahnesinde yeniden var eden ,Milli kahramanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Kahraman Türk milletinin tarihi yeniden yazması ” Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” “ Ya istiklal ya ölüm” “Vatanın ve milletin bağımsızlığı için bütün savaşları bir bir kazanarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri “ sözleri ile Milleti ve ordusu ile kahramanca savaşarak vatan aşkı ile ,bayrak aşkı ile yaptıkları kurtuluş savaşları sonunda Kadın-erkek-çocuk binlerce şehit verdik. Ama vatanımızı ,özgürlüğümüzü,bağımsızlığımız vermedik,Türk bayrağını gönderden indirtmedik.

 Bu savaşların sonucunda Türk Milleti bağımsızlığını kazanmış sıra Cumhuriyeti ilan etmeye gelmiştir Yapılan bütün hazırlıklar bitmiş 29 ekim 1923 günü Mustafa Kemal Paşanın Cumhuriyet kurulması teklifi TBMM de büyük bir coşku ile kabul edildi. Türkiye Devletinin yönetim şekli CUMHURİYET oldu “YAŞASIN CUMHURİYET “ sesleri ve coşkusuyla Cumhuriyet kabul edildi. İlk Cumhurbaşkanı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk oldu Kurulan ilk hükümetin ilk Başbakanımız İsmet İnönü oldu. Artık Hukukun üstünlüğüne dayalı TC DEVLETİ kuruldu Dinin ve hukukun güvencesi olan Laik Cumhuriyet yaşamına başlanmış oldu Bu gün bütün dünya devletleri Atatürk ‘e hayran ,onun dahice fikirlerinden faydalanıyor ,kendilerine ve milletine örnek alıyorlar Yarınlara Atatürk’ün fikirleri ile yürüyorlar.

Cumhuriyetin ilanından sonra ATATÜRK, “TC DEVLETİNİN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYETTİR” “yurtta sulh ,cihanda sulh “ “Mecbur kalmadıkça savaş cinayettir “ demiştir. Demek ki Vatansız ve bayraksız kalmamak için savaşmak gerek olduğunu anlatıyor.  Bunun dışında dünya ile barış içinde yaşamak gerektiğini ifade ediyor. Bunu çok iyi anlamalıyız. Tüm dünya ülkeleriyle barış içinde yaşamalıyız. Tarihten de almamız gereken dersleri de almalıyız. Geçmişte canları pasına kadını ile erkeği ile askeri ile cepheden cepheye koşan,bu uğurda gözünü kırpmadan şehit olan kahraman ecdadımız bu cennet vatanı bize bıraktı,Türk milletine emanet etti. Emaneti korumak her Türkün namus borcumuzdur. Vatanı,bayrağı ,cumhuriyeti ,ezanı korumakta hepimize düşer bu en büyük ,en kutsal görevimizdir.

 Cumhuriyete sahip çıkmak bizim ve çocuğumuzun geleceği olacaktır Hukukun üstünlüğüne dayalı laik Cumhuriyetin teminatı Yüce Türk Milletidir, Türk analarıdır,oğullarıdır,babalarıdır Türk kadınlarıdır-Türk kızlarıdır. Unutmayın ki Türk anaları; Vatan ve namus için, çocuklarının özgür ve bağımsız bir Türkiye’de yaşaması için kanlarını ve canlarını bu topraklara verdiler. TC DEVLETİ kurulduktan sonra ATATÜRK Cumhuriyet kazanımları içinde en büyük değeri ve dünyanın hiçbir ülkesinde kadınlara verilmeyen haklar ve özgürlükler kadınlarımıza verildi. Onun için diyorum ki;Cumhuriyete asıl sahip çıkması gereken öncelikle kadınlarımız olmalıdır. Eli öpülesi Kadınlarımız ; Kadınlarımız yüz yıldır TC Devletine sahip çıkmıştır. Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmak bizim ve çocuğumuzun geleceği olacaktır Hukukun üstünlüğüne dayalı laik Cumhuriyetin ve demokrasinin teminatı Yüce Türk Milletidir ,Türk Milletinin ,gençleridir ,analarıdır,oğullarıdır,babalarıdır Türk kadınlarıdır-Türk kızlarıdır.

 Cumhuriyete asıl sahip çıkması gereken öncelikle kadınlarımız olmalıdır Kadınlarımız şunu da çok iyi biliyorlar ki; Laik Cumhuriyet ile idare edilmeyen İslam ülkelerinde ve bütün Arap ülkelerinde ayrıca İran’da, Suriye’de, Afganistan’da Mısır’dan , Libya-Tunus ,Suudi Arabistan’ na bakın , bu ülkelerde yaşayan kadınların hiçbir hakları yok Araba bile kullanmaları yasak Kadınların İstedikleri gibi özgürce giyinmeleri ve yaşamaları yasak seçme-seçilme hakları yok Devlet yönetiminde olması yasak Aile içinde bile söz hakkına sahip değiller Modern kölelik yaşantıları var Liderleri giyimlerine ve yaşantı şekillerine nasıl karar verdi ise öyle giyiniyorlar,öyle yaşıyorlar Sen kendinin ve çocuklarının böyle yaşamasını ister misin? Asla dediğini duyuyorum. O zaman ATATÜRK’E ve Cumhuriyete minnet duymalıyız.

 Bakın kurtuluş savaşlarında ninelerimiz –analarımız neler yapmışlar ! Kadınlarımız ; Cumhuriyetin kendilerine verdiği hakları ve Cumhuriyet değerlerini asla unutmamalıdır. Haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkmalıdır. Yanılgıya düşmemelidir. Geleceğini ve çocuklarının geleceğini düşünmelidir. Kurtuluş savaşlarında Türk analarının yaptıklarını hiç unutmamalıdır. Çünkü onlar senin geleceğin için aç,yorgun ,uykusuz cepheden cepheye koştular. Erinin,oğlunun yanında oldular. Bunun için Atatürk ,Kahraman Türk analarına ve kadınlarına inanmış,güvenmiş ve çok değer vermiştir. Çünkü Türk anaları Devletin ve milletinin bekası için kahraman evlatlar doğurmuştur. Atatürk bu yüce duygu ile Türk analarının ellerinden öpmüştür. Çünkü kurtuluş savaşlarının kazanılmasında analarımız ,kadınlarımız kağnılarla cephane ,mermi,silah taşırken Kucağındaki çocuğunun örtüsünü mermiler ıslanmasın diye ,silahların ve mermilerin üzerine örttüler yetmedi ekmeğini ve aşını paylaştığı ,eldiven-çorap-kazak örerek askerlere büyük destek verdiler. (Analarımızın) kadınların emeği,alın teri ,duası göz yaşı kazanılan zaferlerde büyük payı vardır. Dünyada hiç bir devletin anaları-kadınları Türk anaları kadar kahraman değildir demiştir ve Türk analarına çok değer vermiştir Kadınlara; Cumhuriyet kurulduktan sonra dünyada ilk defa ABD den ve ,İngiltere’den önce kadınlara erkeklerle eşit haklar verildi. Okumak ,meslek sahibi olmak,kariyer sahibi olmak ,seçmek- seçilmek ,Türkiye’nin yönetiminde söz sahi olma hakkı verildi. Bu gerçeği öğrendikten sonra Cumhuriyete en çok Türk anaları,Türk kadınları,kızları sahip çıkmalıdır

Ona göre cumhuriyet değerlerinde çocuklarını yetiştirmelidir Ayrıca Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti Devletini-Demokrasiyi ,Cumhuriyeti Türk Gençliğine ve Türk Milletine emanet etmiştir Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. Ey Türk Gençliği Cumhuriyeti korumak ve kollamak ve yüceltmek senin asli görevindir demiştir. Kadınlarımız ,kızlarımız okumalıdır kendini yetiştirmelidir. Cahil kalmamalıdır Kuma ve kuma üstüne kuma olmamalıdır. Kadınlar okumalı ,devlet yönetiminde söz sahibi olmalıdır ,meslek ve kariyer sahibi olmalıdır. Millet vekili,Bakan ,Başbakan, Cumhurbaşkanı olmalıdır. Kızlarını okutan,meslek sahibi yapan ,evinde ve devletinde söz sahibi yapan anne ve babalar ne güzel anne ve babadır. Onlar ibadetin en büyüğünü yapanlardır.

 Ben Türk Milletinin bir ferdi olarak ; Kökünü ve gücünü 16 Türk Devletinden alan M K Atatürk’ün kurduğu TC Devletinde ,cumhuriyet değerleri içinde yaşamanın onuru ve gururu içindeyim. Çınar ağacı yaşam gücünü kökünden alır.Ama güneşe doğru büyür. Önemli olan cumhuriyet meşalesini güneşe doğru taşımaktır. Cumhuriyet Türk milletinin güneşidir. Cumhuriyetin çağlardan çağlara doğru yürümesi ,büyümesi ve binlerce yıl yaşaması ,çağdaş dünyaya önder olması için bu gereklidir ve aynı zamanda şarttır.Başka düşünceler Cumhuriyet güneşinde erimeye ve yok olmaya mahkumdurlar.

Ey Milletim şunu hiç unutmayınız ki; bu gün sahip olduğumuz maddi manevi dini bütün değerlerimizi Cumhuriyete borçluyuz.Eğitim,meslek,iş,kariyer,makam,mevki uygar dünyada yaşamamızı ayrıca Türklük şuuru içindeki varlığımızı,Türk ve Müslüman olarak yaşamamızı,ulus ve Türk milleti olmamızın onurunu ve gururunu Cumhuriyete borçluyuz. Hep tarihimizle ,kökümüzle,atalarımızla gurur duyduk tarih var oldukça da gurur duyacağız ama Cumhuriyetten Geriye dönüşler ,karanlık düşünceler Cumhuriyete ,Cumhuriyet değerleri içinde yaşayanlara yakışmaz İleriye ,yeni ufuklara,ilimle-bilimle çağlara koşmak ve çağlara damgasını vurmak,uzayda yürüyüşler ,araştırmalar yapmak,yeni buluşlar yapmak ,sanayide,havada karada ,denizde üstün silahlara sahip olmak cumhuriyete yakışır. İnsanlık adına teknoloji de , fizik de,kimyada,tıp alanında,edebiyatta,insanlığın ve dünyanın gelişmesi için yeni buluşlar yapmak ve çağdaş eğitimde yükselmek eğitimli,kültürlü,bilgili,kendini yetiştirmiş insan olmak bu olguda büyük millet olmak Cumhuriyete yakışır. Yer altı, yer üstü madenlerine,güneşe ,rüzgara,suya sahip çıkmak ,kaynakları işlemek ,iş gücü ve maddi kazanç sağlamak insanların refah düzeyini yükseltmek tek amaç olmalı. Bu amacı gerçekleştirmek Cumhuriyete yakışır .

Türkiye’de ;Ulaşımda ,sağlıkta,adalette ,medeni ve laik ,hukukun üstünlüğüne dayalı bir hukuk devleti olmak, eğitimde önde ve örnek bir devlet ve bir millet olmak Cumhuriyete yakışır. Askeri alanda karada-havada-denizde dünyanın en güçlü devleti olmak Cumhuriyete yakışır. Güçlü yönetimle dostlarına güven vermeli,düşmanlara korku veren bir güce sahip olmalı.Türk Devleti tüm komşularıyla ve dünya devletleriyle dost devlet ve dost millet olmalıdır.Dost devlet olmak,dost millet olmak Cumhuriyete yakışır.

Bize bu değerleri veren ,bu değerler içinde yaşamayı sağlayan ,devlet,millet olma onurunu,gurunu yaşatan şehitlerimize,gazilerimize Ulu önderimiz, başbuğumuz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E VE CUMHURİYETE MİNNETTARIZ.

Ayrıca ; Türklük ve Türk Milleti olgusu ve şuuru içinde Vatana ,millete, Türk bayrağına Atatürk’e ve Cumhuriyete bağlı ve bu sevgide çocuklarını büyüten, yetiştiren anne ve babalara,öğretmenlerine minnettarız Milli bilinç içinde yetişen Türk Gençliği ve Türk Milleti bu değerleri canı bahasına koruyacağı inancı içindeyim Gençlerin ve Türk milletinin Atatürk’ü ve Cumhuriyeti anlamak için Çanakkale tarihini ve Kurtuluş savaşları tarihini okumalı Çanakkale şehitliğini ve Anıt-kabir’i ve Kurtuluş savaşını anlatan Anıt-kabir müzesini mutlaka çocukları ile birlikte görmeli, gezmeli, Çanakkale’yi ve kurtuluş savaşlarını iliklerine kadar hissetmelidir.Ayrıca Hepimiz ” Ey Türk Gençliği ve Nutuk “ iyi okumalıyız ve iyi özümlemelidir.

 Eğitimci-Yazar- Şair HARUN KARA diyor ki; Cumhuriyet yönetimi ile kadınların üzerindeki bütün dini inançları yaşamı üzerinden yapılan baskılar laiklikle kaldırılmıştır Kadınlara özgür yaşama hakları verilmiştir Kadınların ve bütün insanların yaşam şekillerine yapılan bütün baskılar ortadan kaldırılmıştır Dünyada ki bütün yönetim şekilleri incelenmiş, araştırılmış bunun sonucunda görülmüş ki; TÜRK ÜLKÜSÜNDE ; TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE EN UYGUN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYETTİR ! O zaman ATATÜRK CUMHURİYETİNE VE CUMHURİYET DEĞERLERİNE TÜRK MİLLETİ EBEDİYEN SAHİP ÇIKMALIDIR Cumhuriyet güneşinde yaşamak için diyorum ki; CUMHURİYET VARSA ; T C DEVLETİNİN ÜNİTER YAPISI VAR CUMHURİYET VARSA; HUKUK DEVLETİ VAR CUMHURİYET VARSA ; DEMOKRASİ VAR CUMHURİYET VARSA; HER İNSANA EŞİT ADALET SİSTEMİ VAR CUMHURİYET VARSA; HERKESE EŞİT HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VAR CUMHURİYET VARSA; KADIN HAKLARI VAR EŞİT HAKLARA SAHİP KADIN -ERKEK EŞİTLİĞİ VAR CUMHUİYET VARSA; TBMM VAR EGEMENLİK KAYITSIZ MİLLETİNDİR , MİLLETİN KENDİ KENDİSİNİ YÖNETME HAKKI VAR CUMHURİYET VARSA ; İNSAN HAKLARI VAR CUMHURİYET VARSA; TEK VATAN,TEK MİLLET,TEK DEVLET, TEK BAYRAK VAR CUMHUİYET VARSA ; KADINLARIN ÖZGÜR YAŞAMA HAKLARI VAR CUMHURİYET VARSA; DİNİ İNANCIMIZIN GÜVENCESİ VAR (Herkesin dini inancını özgürce yaşamasının güvencesi cumhuriyettir ) İşte bunun için diyoruz ki; CUMHUİYET VARSA, TÜRKİYE VAR ! İNANIYORUM Kİ GENÇLER; ELİNDEKİ CUMHURİYET MAŞALESİ İ İLE,TÜRK MİLLETİNİ ARKASINA ALARAK ÇAĞLARDAN ÇAĞLARA YÜRÜYECEKTİR GENÇLER ; ÇAĞDAŞ DÜNYADA ;GÜÇLÜ CUMHURİYET,GÜÇLÜ DEMOKRASİ ,GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İLERİ UFUKLARA TAŞIYACAKTIR ! Türk Milleti bu ülküde diyor ki; CUMHURİYET VARSA, TÜRKİYE VAR ! Bu duygularla ; VATANIMDA BAYRAĞIM DALGALANSIN, MİLLETİMİN GÖNLÜNDE CUMHURİYET VE DEMOKRASİ GÜNEŞİNDE ,MİLLETİMİN ELİNDEKİ CUMHURİYET MEŞALESİ HİÇ SÖNMESİN TÜRKİYE !. Bunun için diyoruz ki; CUMHUİYET VARSA, TÜRKİYE VAR ! BU ÜLKÜDE BEN ; TÜRKKÜM, TÜRKÇÜYÜM ,ÜLKÜCÜYÜM, MİLLİYETCİYİM ,CUMHURİYETCİYİM VE ATATÜRKÇÜYÜM ! Diyebiline ne mutlu, Ne mutlu bu ülküde yaşayana ! Unutulmayın ki; BEN TARİH SAYFALARINA SIĞMAYAN YÜCE TÜRK MİLLETİYİM !

HARUN KARA 

EĞİTİMCİ-YAZAR-ŞAİR

 

 

  Bu Yazı Toplam 1071 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com