kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
23 Nisan 2019 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?
ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?

 01 Subat 2019 11 : 55 

Karadeniz Ereğli’de 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminde aday belirleme süreci sonuna yaklaştı. Dört partinin adayını belirlediği ilçede, kamuoyu, şu ana çalışmalarını ziyaretler düzeyinde sürdüren adaylardan kronik sorunlar konusunda çözüm önerilerini sunmalarını bekliyor.

Karadeniz Ereğli’nin çözüm bekleyen sorunları arasında belediyenin ilgi alanına giren son derece acil sorunlar bulunuyor. Bunların başında ilçede her geçen gün kendini iyiden iyiye hissettiren trafik sorunu geliyor. İlçede artan araç sayısı, otopark alanlarının azalması, mevcut ulaşım altyapısının her geçen gün biraz daha yetersiz hale gelmesi sonucunu doğuruyor. Özellikle vatandaşların işe gidiş geliş saatlerinde Erdemir Caddesi, Unpazarı, Devrek Yol Ayrımı, Meydanbaşı, Sahil Bulvarı gibi bölgelerinde trafik sıkışıklığı sürücüler ve yayalara zor anlar yaşatıyor.

İlçede acil çözüm bulunması gereken sorunlar arasında belediye uhdesindeki yatırımların bir kısmının bir türlü hayata geçmemesi de sayılıyor. Eski belediye binası, Atatürk Kültür Merkezi, Kent Meydanı inşa çalışmaları gibi konularda şu ana kadar istenilen sonuçlar alınamadı.

Karadeniz Ereğli’de bunlar dışında halen bazı sporların yapılabileceği alanlar bulunmuyor. İlçede bugün itibarıyla basketbolcu yetiştirecek bir altyapı yok. Yüz bini aşkın nüfusu olan bir ilçede, çocuklar ve gençlere eğitim verilebilecek bir yüzme havuzu bulunmuyor. Futbol konusunda ise halen tüm takımların tek seçeneği Beyçayırı’nda bulunan Şehit Vefa Karakurdu Stadı. Stadın ilçe dışında daha geniş olanaklı bir tesis yapılmak suretiyle taşınması yaklaşık on yıla yakın zamandır konuşuluyor ama bir türlü bu konularda da çözüm yolu bulunamadı.

Türkiye’de çok daha küçük ilçelerde bile bulunan Kent Ormanı konusunda Karadeniz Ereğli’de en ufak bir girişim gerçekleştirilemedi. Özellikle hafta sonları vatandaşlar doğayla buluşmak için başka ilçelere gitmek zorunda kalıyor. İlçenin en güzel manzarasına sahip Göztepe’nin vatandaşların kullanımına açılması konusunda söylenenler de sadece lafta kaldı.

Ereğli’nin senelerce çöpünün boşaltıldığı vahşi katı atık depolama merkezinin rehabilitasyonu için başlatılan projelerin yeni dönemde tamamlanması ve ardından bölgede yaşanan dönüşüm süreci için adayların görüşleri büyük önem taşıyor.

Ereğli Belediyesi’nin doğrudan sorumluluk alanında olmamakla birlikte, yerel seçimlerin çözüm için bir platform sağlayacağı konular da var. Eski Devlet Hastanesi’nden boşalan alanda inşa edilmesi planlanan Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Kampüsü de şu an itibarıyla unutulmaya başlandı bile. İlçede ortaöğretim kurumları anlamında alınan mesafenin bir türlü yükseköğretimde alınamaması da siyasetin eksikleri arasında sayılıyor.

Aynı şekilde, tersaneler bölgesinde yaşanan sorunlar da on yılı aşkın süredir siyasetin gündeminde olmasına rağmen, halen çözüm bekleyen sorunlar arasında değerlendiriliyor.

LAF DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETİN

Şu ana kadar gerek merkezi siyaset, gerek yerel siyasetin Karadeniz Ereğli için umut veren bir çalışma üretmek yerine, laf üretmek seviyesinde kaldığı değerlendiriliyor. Karadeniz Ereğli Kamuoyu adayların seçime iki aydan kısa bir süre kala çözüm önerilerini karşılaştırmak istiyor.

Şu ana kadar AK Parti’den Erol Şahin, CHP’den Halil Posbıyık, MHP’den Talat Şeker, BBP’den ise Hüseyin Uysal’ın adaylığı kesinleşti. Saadet Partisi ve Demokratik Sol Parti adaylarının da bugünlerde kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Karadeniz Ereğli Kamuoyu, Siyaseti, kendi için değil kenti için yaptığını iddia eden adayların, birbirlerini kötülemeye dayanan siyaset tarzının yerine, kentin sorunlarına çözüm konusunda projeler üretmesini ve bunları karşılaştırmak suretiyle tercih yapmak istiyor. Bu yüzden artık adayların kendilerinin olduğu kadar projelerinin de kente değer katacağı görüşünden hareketle çözüm önerileri geliştirmesini bekliyor.

Kamuoyu adaylardan, seçilmeleri halinde sadece kendi projelerini değil, ilçenin daha iyi bir geleceğe yürümesinde katkı sağlayacak başka adayların projelerini de hayata geçirmelerini istiyor. Bu yüzden adayların kalan dönemi ulusal siyasetin husumetleriyle yürütmek yerine, ilçeye odaklanarak geçirmesinin daha yararlı olacağı değerlendiriliyor.

MECLİS ÜYELERİ LİYAKAT ESASINA GÖRE SEÇİLSİN…

Proje esaslı siyaset, meclis üyelerinin de bu çerçevede yürütebilecek kişilerden belirlenmesini zorunlu kılıyor. Karadeniz Ereğli’de her partide bu nitelikte yetişmiş insan gücü bulunuyor. Yerelcilik veya dernekçilik yapmak yerine adayların ilçenin geleceğine odaklanan meclis kadroları oluşturmaları, daha sonra üretilen projeleri hayata geçirmekte de yararlı olacak.

Liyakat esaslı meclis üyesi belirlenmesi halinde, adayların projelerinin oluşturulmasında da büyük bir mesafe alınacağı değerlendiriliyor. 

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 1575 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, yerel seçimler, adaylar, çözüm bekleyen sorunlar, değişim medya,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 7 )

Sayfa : [1]
ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?
@By_KaL; Siz bu algı işini beceriyorsunuz. Sizden iyi siyasetçi olur. Ama yanlış taraftasınız. Faizli cami iftiranızı geçiyorum, Yeni terminali Allahın dağına yapan kim? Devlet hastanesini en güzel yerinden kaldıran kim? Medeni ülkelerin medeniyet seviyesi kaldırımlarının genişliği ile doğru orantılıdır. Bunu bilmemeniz acı. Yolların daraltılmasıyla şerit düşürülmedi, bu iki. Biraz daha çalışın.
Gön : Öner Erkan  04 Subat 2019 : 23:45:30  Zonguldak

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?
Arkadaşın biri Posbıyığa sorun demiş. Ucube akıllı köprüyü kim yaptı? Yolları daraltıp trafiği kilitleyen kim? Trafiğe çözüm bulamayan kim? Otobüs indi bindi sorununu yıllarca çözemeyen kim? Terminalin yerine faizle Cami yapacak kim? Saymakla bitmeyen sorunları çözemeyen kim? Posbıyık mı? Şu an ki başkan Posbıyık mı? oy oy oy :)
Gön : By_KaL  04 Subat 2019 : 08:22:00  Zonguldak

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?
Önceki yerel seçimde MHP adayının bir projesi vardı; Şehir merkezine giren araçların bir kısmı Aktaş yönüne doğru seyrediyor. MHP adayı Şehir mezarlığı tarafından karşıya Bağlık yokuşu yönüne bir asma köprü projesi vardı. Böyle bir icraat yapılsa şehir merkezi trafiği oldukça rahatlayacaktır.
Gön : Öner Erkan  03 Subat 2019 : 23:57:59  Zonguldak

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE
posbiyiga sorun o bilir .
Gön : Vatandaş  02 Subat 2019 : 02:27:32  

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE
ereğli
Gön : ibogemici  01 Subat 2019 : 19:52:29  

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE
once belediye baskani degissin fen islerinide kesinlikle yaninda gotursun emniyet personel sayisini arttirsin trafik polisi o kalabalikta kaciniz goruyor bir tek erdemir cikisi kavsakta baskaa hergun kaza oluyor neden hizlimiti var radar yok koy kepeze kislaya 60km limit bakalim kaza oluyomu
Gön : H  01 Subat 2019 : 15:14:01  

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NE?
Almanya trafik kuralları ülkemizde uygulansın. Sürücülerin yarısının ehliyetine el konulur. Böylece trafik sorunu çözülmüş olur.
Gön : bjedug  01 Subat 2019 : 13:49:50  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Oğlu ile aynı kaderi paylaştı...
Ereğli turizmde “Marka” yolunda!
Ülkü Ocakları’ndan basınla tanışma kahvaltısı
Minik yürekler Polis amcalarını yalnız bırakmadı...
Zonguldak’ta 174.yıl kutlandı…
Mahalleleri “Bekçi” koruyacak...
Başkan Yardımcıları belli oldu...
Başkan Alan, 174. Yılı kutladı...
GÜNÜN SÖZÜ
Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol bulur, istemeyen mazeret bulur

( E.C. Mckenzie )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 04-2019
İPEK ECZANESİ
TEL : 322 20 23
Orta Sokak – merkez
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 42522
  Bugün : 22412
  Toplam: 95407691
   Şuan Çevirimiçi:

 233 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Kdz.Ereğli Yaza hazırlanıyor...
» Jandarma ve İtfaiye ekipleri kurtardı... Video lu Haber
» Uzun, çetin bir yol... Nereden nereye? ŞEMSİ DURDU
» TEK İSTEĞİ…
» Başkan Posbıyık'ın Taziye Mesajı...
» Kadına şiddet… Kısa filmde…
» Tarihi hamamda yıkım başladı AMA!... Video lu Haber
» FİYATI EL YAKIYOR
» Motosiklet ile otomobil çarpıştı… Yaralılar var…
» Usta Öğretici kaza yaptı… Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com