kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
BİRAZ DA YÜZ OLMALI!
BİRAZ DA YÜZ OLMALI!
06 Kasim 2018 08:27:16

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

CHP aday adaylığı sürecini kapattı, hafta başı itibarıyla AK Parti’de aday adaylığı defteri açıldı. Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre, adaylık için istifa süresi 1 Aralık’ta bitecek. Seçimlerin tarihi malum: 31 Mart 2019

Seçim sürecine giderek soğuyan bir havada giriyoruz. “Soğuk” hem gerçek anlamda, hem de mecazi anlamda ifade ediliyor burada. Kur meselesi yüzünden hevesle fırlayan doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarının, aynı merdivenden inerken gelin olmaya gönlü olmayan genç kız gibi davranması tüketicinin gönlünün buz kesmesine yol açıyor.

Bu ortamda otomotiv, mobilya gibi birçok tüketim ürününde enflasyonla mücadele kapsamında ballı ÖTV indirimleri yapıldı. Gerçi dar gelirlilerin dar günlerinde ilk kısacağı harcamalar bunlar ama biraz da hali vakti yerinde orta ve üst orta sınıfları da düşünmek gerek değil mi? Maalesef şu alemde yarım yüzyıllık oyalanmamız esnasında işçi sınıfını, çalışan kesimi, dar gelirliyi eksenine oturtan ekonomi programı görmek bir türlü mümkün olamadı.

İnsanın aklına kötü kötü şeyler geliyor. İster misiniz enflasyonla mücadele çerçevesinde çalışanların aylıklarını düşürsünler. Asgari ücret belirleme komisyonu Aralık ayında tarihi bir karar alarak asgari ücreti iki sene önceki seviyelerine çekiyoruz desin? Belki yürekler biraz daha soğur ama enflasyon garantili düşer.

Eskiden ekonomik sıkıntılar söz konusu olduğunda kamu sektöründe kemer sıkma politikaları masaya yatırılır, bunlardan ne kadar kazanç elde edilebileceği hesaplanırdı. Bugünlerde maşallah hükümetimiz, kamu harcamaları, lüks makam araçları, devasa makam odaları, tatil köyleri gibi konulara girmekten kaçınıyor. Sıkı para politikaları da zırt pırt vatandaşın önüne çeşitli türden sandıklar konulduğundan ip tutmuyor.

Ama umut hep var. Özellikle de siyasette. Şimdi birileri gelecek, “Memleketin direkleri altından, yelkenleri atlastan, halatları ibrişimden olacağını” söylemeye başlayacak. Doğrusu vatandaşın genelde tepkisinin “At yalanı…” diye başlayan argo tabir ile “Yalan da olsa hoşuma gidiyor söyle” arasında gidip gelecek. Sahiden yerel seçim döneminde sıkılan palavraları sahiden yiyen var mı insan merak ediyor. En azından yalanları söyleyen adayın bulunduğu partinin seçim için sahaya inen mensupları inanıyor olmalı. Yoksa bunca insanın hepsi aynı anda yalan söyleyecek değil ya. Biri bir yalan söylüyordur, öbürleri de el mecbur inanıyordur.

Dediğimiz gibi başta ekonomi olmak üzere, dış politika, iç güvenlik falan gibi konularda yaşananlar yüreğimizin buz kesmesine yol açıyor. Yaklaşan kış koşulları ve yükselen her türden yakıt fiyatları aynı etkiyi yüreğimiz dışında kalan organlarımızda yapıyor. Ama ne gam! Siyaset ısınıyor, bu kış yorgan niyetine siyaseti üstünüze çekersiniz, üşümek müşümek yok. Asıl sıkıntı 31 Mart’ta seçimlerin tamamlanmasından sonra yaşanacak. Çünkü o zaman “Yalan da olsa” içinizi ısıtacak bir şey de kalmayacak.

Memlekete dönüşümüzden bu yana geçirdiğimiz üçüncü yerel seçim olacak. 2009 seçimlerinde memleket güllük gülistanlık olacaktı, dünyanın dikkati öyle buraya çekilecekti ki Maykıl Ceksın Kadıtarlası’ndan müstakil ev alacaktı ama ömrü vefa etmedi. Gül ile gülistanın insan yaşamında ne kadar cüz’i yer tuttuğunu o seçimin ardından öğrenmiş olmalıyız ki 2014’te devrim bulvarına altgeçit, kestaneci mahallesine rasathane ve yerçekimsiz oda, her mahalleye hobi bahçesi, mahalle evleri vesaire sayılabilecek daha gerçekçi—dünya üzerinde henüz yerçekimsiz oda olmadığından daha gerçeküstücü, daha sürrealist—projelere sahip bir adayı seçtik. Bu kez de projeleri belediye meclisinde yaşanan tartışmalar sabote etti galiba. Zira bir şeyler yapılır gibi oldu diyeceğim ama seçimden evvel yapılmasını beklediğimiz şeyler değildi bunlar. Belediye muhtemelen meclis üyelerine takılmamak için çaktırmadan yürüttü işi.

Şimdi akla daha tuhaf şeyler geliyor. O kadar uzun süre projelerin sümen altında daldıkları uykudan bir yerel seçim döneminde uyanamadığına şahit olduk ki aday adaylarında bir proje kabızlığı yaşanacak gibi. Son on yıl içinde Tersanelerde, Alacaağzı’nda, TTK’da, Erdemir’e bağlı yan sektörlerde büyük oranda istihdam kayıpları yaşanırken, İlçede trafik sorunu verilen tüm vaatlere rağmen hem yayaların, hem sürücülerin ümüğüne çöreklenirken, çıkış için uydurulan aralarında Üniversite Kampüsü de bulunan yüz iki çeşit yaklaşım duvara toslarken, bunlara ilişkin tüm girişimler bir yerlerde tıkanırken, bunlara çözüm önerisi hatta proje geliştirmeden aday olmak için biraz yüz de olması gerekiyor.

Muhalefeti gördük, bakalım iktidar partisinde kaç kişinin yüzü var.

  Bu Yazı Toplam 262 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com