kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
BELA VE MUSİBETLERE SEBEP OLMAYALIM!

mhamdiguner@hotmail.com
BELA VE MUSİBETLERE SEBEP OLMAYALIM!
14 Aralik 2018 09:11:23

Yazar : Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Hafızlığımı kaybetmemek için namazlarımda hatim sırasına göre eklenti yapmaktayım. Böylece her hafta Kur’an-ı kerimden birkaç sayfa ezberimi kuvvetlendirmiş oluyorum. Gerek namaz içinde ve gerekse namaz öncesinde okuduğum bu ilahi kitapta yeni bilgi ve tecrübelerim ışığında daha tatmin edici manalara ulaşmak mümkün oluyor.

Bazı okumuş kişiler deprem ve tusunami gibi afetlerin kendiliğinden gerçekleştiğini söylemektedirler. Halbuki Kur’an-ı kerimin birçok yerinde Allah Teala insanları hile veya günahları sebebiyle bela ve musibetlere çarptırdığını haber vermektedir.

Bir ara namazlarımda okuduğum Nahil suresinin 26. ayetinde Canab-u Hak: “Onlardan öncekiler hile yaptılar. Allah da onların binalarının altından (bela) getirdi ve üstlerindeki çatılar çöktü ve hiç düşünmedikleri yönden onlara azap geldi” uyarısını yaptıktan sonra 27. ayette “Sonra Kıyamet günü (Allah) onları rezil edecek ve onlara: -uğurlarında meşakkate düştüğünüz (mücadele verdiğiniz) benim ortaklarım (bana ortak yaptıklarınız) nerede? (Haydi şimdi sizi kurtarsınlar bakalım!)- diyecek; ilim sahipleri de: -Kesin olarak rezillik ve kötülük bugün kafirlerin üzerinedir- diyecekler.”

26. Ayet İnsanlara tuzak kuranların cezasını bildirdikten sonra 27. ayette de kıyamette rezil olacakları bildirilerek birinci azabın dünyada tabii afet olarak gerçekleşebileceğini açık olarak ortaya koymaktadır.

Şu günlerde hala namazlarımda Fatiha’ya eklemekte olduğum Nahil suresi 45. ayette ise Yüce Mevla: “Kötülük olsun diye tuzak yapanlar Allah’ın onları yere göçüreceğinden veya hiç düşünmedikleri taraftan kendilerine azap geleceğinden emin midirler? Uyarısını yaparken 46. ayette: “ veya Allah’ın onları gezip dolaşmaları (tasarrufları, çeşitli halleri) içinde yakalamasından emin midirler? Onlar Allah’ı aciz bırakamazlar.”tehdidinde bulunmakta ve 47. ayette: “Veya Allah’ın onları bir korku üzerine tutmaktan emniyette midirler? Şüphe yok ki Rabbiniz kesin olarak koruyucu ve rahmet edicidir” şeklinde bir taraftan korkuturken öbür taraftan da bu korkutma ile insanların yola gelerek her hangi bir azaba düşmelerini önlemek istediğini bildirmektedir.

Eveeet! Yüce Allah kullarına merhametinden onlara bazen korkulu halleri, anarşiyi veya ekonomik sıkıntıları yaşatır ki yola gelsinler de onları cezalandırmasın. İşte insanlar, özellikle Müslümanlar bu ilahi ikazı dikkate alarak yeniden çekidüzene girmeli ve kulluk görevini gereği gibi yerine getirmelidirler ki dayanılmaz bela ve musibetlere maruz kalmasınlar

Ruh-ul-beyan’da geçen meşhur bir hadis-i şerifte de Peygamberimiz şöyle uyarıyor:
“Beş bela beş günahla gelir; Faiz yenilince batış ve deprem olur, hakimler zulmederse yağmur kıtlanır, zina zuhur ederse ölüm çok olur, zekat verilmezse hayvanlar helak olur, zimmet ehline (Müslümanların arasında bulunan gayri Müslimlere) tecavüz edilirse devlet onların eline geçer. (Ruh-ul_beyan C.2, S.385)

Mevlana Celaleddin Rumi de Moğolların Anadolu’yu işgal edip yağmalamasını Selçukluların ezan sesine kulak vermeyişlerine bağlayarak şöyle diyor:

“Şumei an ki suy-i bangi namaz Daiyellah ra neberdendi niyaz” Yani uğursuzluk şu ki namaz sesinin tarafına, Allah’ın davetçisine (müezzine) dua götürmezlerdi (ezanı tekrar etmezlerdi).

Ayet-i kerimelerden sonra sevgili Peygamberimizin şerefli sözlerinin ve Melana’nın nükteli beytinin de dikkate alınacağı ümidiyle.

  Bu Yazı Toplam 937 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com