kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyo’da konuştu…
Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyo’da konuştu…

Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyo’da konuştu…

 13 Subat 2019 12 : 17 

Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın, “Biz sadece muhtarlık yapıp oturmuyoruz. Biz belediyenin birer çavuşu gibiyiz. Muhtar arkadaşlarıma da bunu söylüyorum. Biz belediyenin sigortasıyız. Belediyenin görmediği işlerini biz tespit ediyor, tanzim ediyoruz” dedi.

Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın, Değişim Radyo’da yayınlanan ve Elif Yapıcı tarafından hazırlanıp sunulan Gündem Özel programında seçim süreci, yapılanlar ve yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

Aydın, programda kendini tanıtırken 1966 Almanya doğumlu olduğunu, evli ve iki oğlu olduğunu ifade etti. İki oğlunun da sporcu olduğunu ifade eden Aydın, 20 senelik futbol yaşantısının ardından Futbol Hakemliği ve antrenörlük yaptığını ifade etti. Karadenizspor’da 150 sporcuya antrenör olarak eğitim verdiğini söyledi. 

Bağlık Mahallesi’nde yaşamanın, oturmanın, insanlar hizmet etmenin çok güzel olduğunu ifade eden Aydın, “Antrenörlük yaparken çocuklarıma, alışverişini taşımakta zorlanan yaşlılar görürseniz, alın elinden evine kadar götürün derim. Üç kez bu olay yaşandı. Velilerimiz bu hareketlerden çok hoşlanmış, börek yapmış getirmiş. ‘Çocuklara ne güzel öğretmişsiniz’ dedi bize. Futboldan ziyade insan olmayı, güzel ahlakı da öğretiyoruz,”  dedi.

Mahalle sakinlerine iki dönem kendilerini desteklediği için teşekkür eden Aydın, “Ben de onları mahcup etmediğime inanıyorum.  Bizim mahallemizde vatandaşlarımız gelip bir şey istediğinde not alırım, yerine gider incelerim, bakarım, fotoğraflarım. Dilekçemi hazırlarım, belediyeye çıkar, sorunumuzu anlatırım. Belediyemiz onun ne zaman yapılabileceğini bana söyler.  Biz üçüncü icra dairesi gibiyiz. O kadar çok evrak işimiz var ki. Günde dört beş postacı gelir, başka muhtarlara bir tane gelir. Mahallemiz büyük, sokak sayımız fazla olduğu için” dedi.

“Vatandaşımız bazen beni bulamadığı olmuştur, mutlaka mahallemle ilgili bir işe çıkmışımdır” diyen Bağlık Muhtarı şöyle devam etti:

“Biz belediye ve sosyal yardımlaşma ile mahallemiz arasında bir köprüyüz. Eskiden vatandaş kömür almak için kaymakamlığa gidiyordu. Alamazsın cevabı verilince belediyeye gidiyordu. Oradan da aynı cevabı alınca bize gelirdi.  Son kademe bize gelmiş.  Kendisine kömür vermediklerini söylüyor.  Durumunu soruyorum, uygun değil. Ona benim var deme lüksüm yok.  O kızgınlıkla iki makama söyleyemediğini bana söylüyor. Sonradan gelenlere şöyle yaptım. Adresini soruyorum. Adını soyadını not alıyorum. Kömür dağıtımı yapılacağı gün kömür dağıttığımız kişilere rica ederek, ihtiyaç sahibi bir kişiye birer torba hibe etmesini istiyordum. İhtiyacı olup da alamayanlara buradan kalan torbaları taksim ettik böylece.”

“MAĞDURİYET KAPIYI ÇALDIĞIN ANDA ANLAŞILIR”

Bir insanın mağduriyetinin kapısını çaldığınız anda anlaşılabileceğini belirten Aydın, bu durumlarla karşılaştıklarında Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne bunu bildirdiklerini söyledi.

“Bir ay içinde iki kez istemek durumunda kalanlar oluyor. Bunlar için bazı marketlere, toptancılara gidiyoruz, böyle bir durumumuz var. Yardımcı olur musunuz diyorum. Onlar da ama az, ama çok ufak tefek erzaklarını temin ediyoruz.  Esnaflarımızla, kamu kurumlarıyla ilişkileriniz çok önemli. Gittiğimde esnaflarımız, ‘yapacak bir şeyimiz var mı’ diye sorarlar.  Sağ olsunlar. Ben ilk muhtar olduğumda 2009 yılından itibaren ramazan kumanyaları dağıttığımızda 50 kişiye veriyorduk. Bunları hep aynı kişiler alıyordu. Daha sonradan 50 kişilik yardımlar Erdemir ve belediyeden geliyor. Toplam yüz koli. Bu aynı elli kişiye veriliyordu. Sonra bunu değiştirdim. Belediyeden alana Erdemir’den gelene vermedim. Elli kişilik grubu yüz kişiye çıkardım. Şu anda ben 753 kişiye koli dağıttım. Alaplı belediyesi toplam bütün mahallerine 550 koli dağıtabilmiş. Ben sadece mahallemde 753 kişiye yardım yaptım.

Ama bunları yaparken, ihtiyaç sahibi mi, doğru veriyor muyuz diye araştırarak yaptım. Tok olana verip aç olana vermedim olmasın istedim. Başvuru yapmadığı halde koli götürdüklerim oldu. İnsanlar çok gururlu olabiliyor. Söylemiyor. Bu işler sırasında ağladığım çok olmuştur. Hiç dayanamam böyle dar durumda kalanlarla konuşurken. 

Son üç yıldan beri şöyle bir kampanya yaptım. Aileler geliyordu, muhtarım okul kıyafeti alamadım, iki üç gündür okula gönderemiyorum diyordu. Hemen telefonunu alıp salma yapıyordum.  Erdemir’de çalışanlara söylüyordum, hemen ertesi günü sorunu çözdük. 2016’da beş çocuğu giydiriyorduk. Yediye çıktık, dokuza çıktık derken, bu yıl 21 çocuğumuzu giydirdik.  Okul giysileri satan konfeksiyoncumuz da çok yardımcı oldu.  El birliğiyle arkadaşlarımızla 8’i lise olmak üzere 21 çocuğumuzu giydirdik. Çocukların ayakkabısını ve botlarını bile alan arkadaşlarımız oldu.  Esnafımız büyük indirimler yapıyor.

Biz sadece muhtarlık yapıp oturmuyoruz. Biz belediyenin birer çavuşu, birer müdürü gibiyiz. Muhtar arkadaşlarıma da bunu söylüyorum. Biz belediyenin sigortasıyız. Belediyenin görmediği işlerini biz tespit ediyor, tanzim ediyoruz.”

“İKİ KERE KAZANAMADIM”

1999 yılında ilk muhtar adaylığında bulunduğunu ifade eden Muhsin Aydın,  arkadaşlarının önerisi üzerine ilk kez aday olduğunu söyledi.

Aydın,  o seçimi merhum Ayhan İşeri’nin kazandığını belirten Aydın, “2004 yılında Murat Sesli çocukluk arkadaşımdı, o meclis üyeliğinde, ben muhtarlıkta yarıştım. O seçildi, ben yine seçilemedim. Yine Ayhan Amca seçildi. Ona mağlup olmayan kimse yoktu. Ayhan Amca’dan aldığım çok güzel bir ders var. Ben titizimdir, o da titizdi. Doğru olmayan hiçbir evrakı yapmazdı. Asla kimse ona yanlış evrak yaptırmaya gidemezdi. O tezi işime çok yaradı. Ben de aynısını uyguladım. Sen de aynı Ayhan Muhtar gibi oldun dediler bana” diye konuştu.

Yine de yılmadığını ifade eden Aydın,  üçüncü dönemde iyi çalıştığını, iki dönemde isminin zikredilmesinin yararını gördüğünü söyledi.  Aydın, “Üçüncü dönemde yine kovalamacalı bir şekilde seçime girdik.  Bu kez Ayhan Abi’nin oğlu vardı aday karşımda. Seçime öyle gittik. Koray İşeri de çok güçlü bir rakipti. Seçimi kazandım” dedi.

“SAKİNDERE ÇOK GÜZEL OLDU”

Sakindere’nin dönüşümünün önemine dikkat çeken Aydın şöyle devam etti:

“Hüseyin Uysal beye ne söylediysek mahallemize getirdi. Sakinderemiz yüz yıldan beri atıl vaziyetteydi. Küçükken oradan geçmeye korkardım. İnsanlar ev kiralamaya korkuyordu oradan. Şu anda belediye başkanımız oraya o kadar güzel bir yatırım yaptı ki. Muhtar arkadaşlarım bana mesaj atıyor, senin yüzünden belediyenin kepçesi bize gelmiyor diyor. Sakindere çok güzel bir yer oldu. Çocuk parkımız oldu. Minyatür maç yapılabilecek sahamız yaza doğru hizmete girecek. Aileler artık çocuklarını şehre parka götürmeyecek. Baktıklarında balkonlarından kötü bir manzara değil, güzel bir manzara görecekler. Doğakent sitesinde küçük oyun grupları yaptık. Basket oynayacak saha yaptık. Çocuk parkında anneler dedeler çocuklarını sallıyor. 6 kişilik takımların futbol oynayacağı yer yapıyoruz. Çocuk parkımızın yanına gençlerin oyun oynayabileceği alan yapacağız. Ben de çocuklarıma orada antrenman yaptıracağım.

Hangi belediye başkan adayımız seçilirse seçilsin, mahallelerde oyun parklarına özen göstersin. Uyuşturucuya, obeziteye karşı kampanyalar var ülkemizde. Ne kadar semt sahamız olursa çocuklarımızı bunlardan o kadar korumamız mümkün olur. Ben Erdemirspor’dan yetişmiş bir bireyim. Erdemirspor sahası şu anda kapalı. Genel müdürüme rica ediyorum, Erdemir stadını halkımıza açın. Önemli olan sporla birlikte hayatımızı devam ettirmek. Bağlık mahallesindeki gençlerimiz kulüplere geldiğinde on gençten sekizi bağlık mahallesindendi. Ben artık muhtarlık kavramını biliyorum. Bağlık mahallesini de bir futbol takımı gibi görüyorum. Diğer mahalleleri de geziyorum. Bazen eşim Hülya Hanımı da alıyorum. Geziyorum gösteriyorum. Benim mahallemden fazla yapılan var mı, bende eksik var mı, diğer mahallede fazlalık nedir diye. Orada gördüğümü not alıyorum, belediye başkanıma gidip bunu ben de istiyorum diyorum.”

“BAĞLIK MAHALLESİNİ İDARE ETMEK ZOR”

Gücü dahilinde yaptırılabilecek bir şey gördüğünde belediye başkanından talep ettiğini belirten Aydın, şöyle dedi:

“Ben muhtarlığı seviyorum. Bağlık mahallesini idare etmek zordur. Bazıları oturup evrak yapacağım zannediyor. Evrak işi yok. Orhan Oğuz ortaokulunun olduğu yerde bonzai içen gençler vardı. Bunları beş yılda bitirdik. Artık çocuklar bu tür işlerden uzaklaştı. Mahalleli arıyor, çocuklar yine toplandı diye, 155’i arayın diyordum. İsimleri ortaya çıkacak diye korkuyorlardı. Ben gidiyordum, bakıyorum ellerinde top var, onlarla üçer kişilik maç yapıyordum.  Bunlar arasında lisans çıkardığım çocuklar var. İnanın kabiliyeti olmasa bile çocuk kendine güvensin diye ilk 11’de oynatıyordum. Onu sahaya kazandırdım. Bunlar o işten uzaklaştılar. Onun çevresindekiler de o alandan uzaklaştı.  Dikenlik bir alanımız vardı, çocuklar bu alanda gizlenerek bu işleri yapıyordu.  Dikenleri temizlettik, emniyetimiz de buralara baskınlar yaparak, çocuklarımızı kurtardı. Bazıları üniversite kazandı gittiler. Velilerimiz bana tebrik ziyaretleri yaptı. Mahallemizin o kesimleri dağıldı, güzel bir hal aldı. Orhan Oğuz ilkokul müdürümüz, ‘bizim basket sahamızda tellerimiz kötü dedi’. Baktım teller oyun bahçesine ok gibi uzanmış. Belediyeye gittik, müdürlerimiz bir an önce ekibi gönderdi. Orhan Oğuz’un spor bahçesini değiştirdiler. Mahallemizde uzanabileceğimiz nereler varsa uzanmaya çalışıyorum. Beden eğitimi öğretmeninden bana sporcu göndermesi için iletişim halinde oluyoruz. Yeni Orhan Oğuz ilkokulumuz var. O mıntıkamızda, bağlık suyuna doğru inen bir yolumuz var. Buraya bir merdiven istendi. Bir merdiven yaptırdık, o herkesin harcı değildi. Fen işleri Müdürümüz Oğuz Beye teşekkür ediyoruz. İnanılmaz bir merdiven sistemi kurdu. Deniz Bey, Su ve Kanalizasyon müdürümüz de büyük katkı verdi. Merdivenleri yapınca, bazı dar gelirli aileler çocuklarını servise vermekten vazgeçtiler.”

“KADIN SIĞINMA EVİ YAPTIRMAK İSTİYORUM”

Seçilmesi halinde “Kadın sığınma evi” yaptırmak istediğini ifade eden Aydın şunları söyledi:

“Ben dört beş olayla karşı karşıya kaldım. Eş bayanı darp etmiş, onları barıştırmak zaman aldı. O bayanımız başka bir araca binip Ereğli’yi terk etmek istemiş. Tek başına kalakalmış, gidecek yer bulamamış. Özellikle üç bayan var ki, ne yapacağını şaşırmış vaziyette kalakalmış. Esnafımız fark edip sormuşlar  “Kızım ne yapacaksın, annen baban yok mu” demişler. Bağlık mahallesi sınırlarında olduğu için beni aradılar. Bir bakar mısın dediler. Ben yüz kişiden seksenini tanırım. Bu Üstün Erçelik dönemimden, spor camiasında bulunmamdan, spor çevresindeki insanlar beni tanıyor. Baktım bayanı tanıdım. Muhtarlığa geldik, eşim de var. Eşime görüşün, karnını doyur, ne derdi var öğrenin dedim.  Biz durumu sonra anladık. Eşim o bayanı evimize davet etti, bir gün bizde kaldı, sonra ailelerini bulduk, onları barıştırdık. Böyle başka durumlar da gördük. Sığınma evi bir oda, bir mutfaktır.  Bunu canlandırmamız gerek. Sadece benim mahallemle ilgili bir şey değil. Genel olarak ihtiyaç bu.  Mahallemizin sınırları içinde belediyemizin bir yeri var. Çarşı merkezinde. Allah nasip eder de bu seçimi alırsam, hangi başkanımız olursa olsun ondan rica edeceğim. Diğer muhtar arkadaşlarımın da beni destekleyeceğini biliyorum. Bu Ereğli’nin yeri olacak. Şu anda hazırda bir ev var. Orayı hazırlarız. Bir sorumlusu olur. Belediye personelinden biri olur, orayı bekler. Hem oranın bekçiliğini yapar, oranın korunmasını sağlar.”

Aydın, 120 bin nüfuslu bir ilçede zor durumda olan kadınların sığınabileceği bir yerin mutlaka yapılması gerektiğini ifade etti.

Aydın mahallesinde 11 aday olduğunu söyleyerek, “ilk muhtar olduğumuzda maaşımız 155 liraydı, muhtarlık binamın kirası 350 liraydı. Muhtar maaşı arttı, asgari ücret seviyesine çıktı. Sigortası olmayanın devlet sigortasını yapıyor. Biz maaşı için muhtar adayı olmadık. 3 bayan adayımız var. Bir bayan muhtarımız var, oradan heves ediyorlar. Bazı adaylar ‘ek işimiz değil, tek işimiz’ diyorlar, çoğu emekli olduğu için bunu söylüyorlar. Çalışırken niye aday olmamışlar diyorum onlara.” dedi. 

Mahalle sakinlerinden destek isteyerek, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz” diye konuşan Aydın, görev süresi boyunca çalışmalarında destek veren Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Haber : H Aksakal
Bu Haber 854 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :değişimmedya, Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyoda konuştu, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 2 )

Sayfa : [1]
Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyoda konuştu…
muhtar demek bugünkü ortamda sarayın emireri demektir, .bu teknolojik çağda, hertürlü işlemin internet ortamından yapıldığı, nüfus müdürlüğünden yapıldığı bi ülkede muhtar,lık tabeladan ibarettir. bence muhtarlık kaldırılmalıdır. geregsiz bi kurumdur. köyler hariç, mahalle muhtarlıkları kaldırılsın bence.
Gön : ibogemici  13 Subat 2019 : 15:44:01  

Bağlık Mahallesi Muhtarı Muhsin Aydın Değişim Radyoda konuştu…
mmuhtarımıza sonuna,kadar destekçiyiz
Gön : Davut Baransel  13 Subat 2019 : 13:38:57  

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Minik öğrencilerin mezuniyet sevinci…
Çocuklarınız bizim çocuklarımızdır…
“…İLK KAHRAMANIMIZ olan babaların…”
İstanbul seçimleriyle ilgili uyarılarda bulundu...
Uzun,"İftira ile karşı karşıya kaldık"
Atlas Havayolları’ndan Zonguldak’a ilk sefer...
Yıldırım düştü... İşte o anlar...
1dk.ile YKS alınmadılar...
GÜNÜN SÖZÜ
Birine bir yüzüyle, diğerine başka bir başka yüzüyle gelen iki yüzlü kimseyi, insanların en şerlilernden bulursunuz.

( Hadis-i Şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
16 - 06-2019
SONNUR ECZANESİ
TEL : 316 67 14
İş Bankası yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49976
  Bugün : 14436
  Toplam: 97669402
   Şuan Çevirimiçi:

 1235 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
» 12 bin kişi…Sevgi,barış, dostluk sofrasında buluştu... Video lu Haber
» Dinazorlar çağından kalma fosiller…
» Amaç; "Duyarlılık kazandırmak..." Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com